Chytré bydlení jako konkurenční výhoda

31.05.2017 /

Pro výběr bydlení jsou nesporně nejdůležitějšími faktory cena a lokalita. V poslední době ale u mnoha zájemců o bydlení zaznívá čím dál častěji otázka, zda je daná nemovitost připravena na nenovější technologie tzv. chytré domácnosti. Jsou na kladnou odpověď připraveny nově vznikající rezidenční developerské projekty?

Celosvětový výzkum společnosti SKANSKA v roce 2013 ukázal, že v kancelářích, kde se dá individuálně nastavit intenzita topení či chlazení, kde je správné osvětlení a dobrá kvalita ovzduší se zvýší produktivita až o 30 %. Podíváme-li se na tento výzkum z perspektivy našich domovů, tak v takových domovech se prostě kvalitněji a lépe žije. Kromě úspor, dosahující až 30 % je toto hlavním posláním společnosti Insight Home, která již devátým rokem přispívá k tomu, abychom se doma lépe cítili, abychom byli více šetrní k životnímu prostředí, a přitom měli vysoký komfort užívání, a to nejvyšší možné zabezpečení.

Co je chytrá domácnost

Chytrá domácnost přináší pomocí systému domácí automatizace jednoduché ovládání osvětlení a světelných scén, stínění, zabezpečovacího systému a kamerového systému, vytápění, chlazení a vzduchotechniky, bazénu, zavlažovacího systému, domácí zábavy, biometrického přístupu (např. pomocí otisku prstu), domácích spotřebičů a dalšího vybavení, které ve svém obydlí uživatel běžně používá.

Technologie použitá v takovéto chytré domácnosti se také označuje jako systémová integrace. Díky ní je ovládání všech součástí a podsystémů stejně jednoduché, jako je běžné použití chytrého mobilního telefonu. Intuitivní ovládání na dotykovém panelu umožňuje dokonalou kontrolu domova bez potřeby návodu k obsluze.

Toto řešení eliminuje nepořádek vzniklý spoustou různých ovladačů, zvyšuje životní styl vaší rodiny, bezpečnost i pohodlí. Představte si, že jediným stisknutím tlačítka před odchodem z domu chytrá domácnost zhasne světla, zaktivuje bezpečností systém, vypne televize a veškeré další audiovizuální vybavení, odpojí rizikové spotřebiče (varná konvice, žehlička, kulma,) a zatáhne žaluzie. Navíc díky spojení chytré domácnosti s dalšími podsystémy jako je např. topení, dochází ke značné úspoře energie automaticky tím, že se ztlumí vytápění a vypnou světla a ostatní vybavení v místnostech, které nemusí být v provozu.

Navíc celý dům či byt je možné ovládat a monitorovat vzdáleně pomocí téměř libovolného zařízení připojeného k internetu – počítače nebo pomocí tabletu nebo chytrého telefonu. V případě jakéhokoliv problému jste informováni pomocí SMS zprávy. Uživatelské rozhraní může být upraveno podle potřeb různých skupin uživatelů – děti, rodiče, prarodiče… Systém může být i zabezpečen proti výpadku elektrického proudu.

Chytré bydlení a developeři

I když domácí automatizaci začíná nabízet každým rokem více developerů, stále se jedná o velmi malé procento z celého trhu – tedy jednoznačně jde o konkurenční výhodu. Další výhoda je sice prozaičtější, ale i dobrý pocit z toho, že prodáváte něco, kde se lépe žije, než nabízí vaše konkurence, tak to také není zanedbatelné. Přitom náklady na tzv. systémovou elektroinstalaci, která umožňuje kdykoli v budoucnu například v rámci klientských změn realizovat chytré bydlení, se pohybují v řádu stokorun na jeden metr čtvereční.

Chytré bydlení a klienti

Lidé dnes „žijí ve 30 let starých autech“. Když se podíváme na technologie například v „lidovém“ autě – Oktavia třetí generace – tak nalezneme sofistikovaný, ale spolehlivý centrální řídicí systém (počítač), pokročilé systémy bezpečnosti, významnou šetrnost k životnímu prostředí, zabezpečovací systém (alarm), chytré kamerové systémy, automatický vícezónový systém topení/klimatizace a v podstatě i vzduchotechniky, velký stupeň automatizace (adaptivní tempomat, hlídání slepého úhlu, ABS, parkovací asistent, asistent jízdy v pruzích), měření a regulace (kontrola tlaku v pneumatikách, stav kapalin, hlídání a monitoring desítek systémových parametrů), GPS, audio-vizuální systém, hlasová navigace a mnoho dalších.

V porovnání s byty nebo domy, které stojí řádově více oproti běžným autům, jsme za posledních sto let (kromě změny hliníkových vodičů na měděné a přechodu ze 110 V na 230 V) nezaznamenali jedinou významnou inovaci.

Avšak ten čas je tady. Západně od našich hranic je více než 40 procent nových nemovitostí připraveno nebo vybaveno prvky domácí automatizace. U nás je to kolem tří procent. Plyne z toho, že tento trh poroste minimálně desetinásobně a dává příležitost ke zviditelnění, ke konkurenční výhodě, k profitu.

Kolik chytré bydlení stojí?

V oblasti chytrých domácností v rezidenčních developerských projektech má u nás největší zkušenost společnost Insight Home, a.s., která kromě České republiky působí ještě na Slovensku a v Rusku. Jejich systém domácí automatizace inHome je navržen tak, aby nezbytná počáteční investice developera do přípravy nemovitosti pro domácí automatizaci byla co nejnižší.

Ze zkušenosti vyplývá, že cena konvenční elektroinstalace je zhruba 1.500 Kč na m². Pokud se však kabeláž provede tak, aby byla nemovitost připravena na chytrou domácnost, náklady se zvýší jen o cca 200 Kč na m². Toto zvýšení představuje náklady na změnu tras kabelů, kdy z každého koncového prvku (svítidla, žaluzie, vypínače atp.) se vede samostatná trasa do rozvaděče. Dále pak na slaboproudé rozvody, které se používají pro řízení topení, chlazení, vzduchotechniky, domácích spotřebičů nebo audio-vizuální techniky. V neposlední řadě je nemovitost potřeba osadit větším rozvaděčem tak, aby se v budoucnu dal vystrojit řídicí jednotkou a elektronickými ovládacími prvky.

Developer se může rozhodnout, zda již ve standardu vybaví rozvaděč systémem inHome, nebo tuto možnost nabídne klientovi v rámci nadstandardu. Cena inHome pro typizovanou nemovitost 4+kk je od 70.000 Kč do 250.000 Kč podle toho, co vše bude do domácí automatizace zahrnuto.

Další výhodou systému inHome je to, že pro nejnáročnější klientelu je rozšiřitelný o systém AMX, který patří ke světové špičce v oblasti domácí automatizace a řízení a distribuce audia a videa (tzv. signálový management). AMX je americký systém, který se vyvíjí přes 30 let a používá se například v Bílém domě, NATO nebo největších kasínech a hotelích.

Kde to funguje

  • Rezidenční projekt Swiss House v pražské Jeremenkově ulici.
  • Exkluzivní byty v rezidenčním projektu Palác Jilská II

Kde to lze vidět

Ukázkový byt se nachází na adrese Na Usedlosti 10, Praha 4. Domluvte si prohlídku na info@InsightHome.eu nebo na telefonu +420 603 52 50 50.

Autor příspěvku:

GRAND REAL CITY s.r.o. je největší vydavatelství v ČR zaměřené na realitní trh. Vzniklo v roce 2016 sloučením dvou velikánů REALCITY a GRAND REALITY a je součástí skupiny SCANDAL MEDIA HOUSE. Naše produkty působí na českém trhu již od roku 2001. Máme 16 let zkušeností a komplexní přehled o realitním trhu. Díky tomu jsme propojili jedinečným konceptem zájemce o nemovitost s profesionálními službami realitních kanceláří skrze časopis GRAND REALCITY ve stojanech zdarma. Vznikl tak nový komunikační kanál, který jsme dále propojili s moderními médii. Nabídky realitních kanceláří tak můžete najít v časopise GRAND REALCITY, na realitním serveru www.realcity.cz nebo i v aplikacích pro chytré telefony.

Google+