Neslibné vyhlídky rezidenčního trhu

16.08.2017 /

Ceny bytů v celé České republice posledních několik let rostou. Jen za loňský rok to bylo v průměru o 15 % napříč všemi regiony. Tento stav je však dočasný. Odborníci tvrdí, že konec růstu přijde již zanedlouho. Kdy? Podle katastrálních statistik dokonce již brzy.

Důkazem jsou čísla, která naznačují, že brzy může nastat obrat k horšímu. Z meziročního porovnání katastrálních dat totiž vyplývá, že za první čtvrtletí poklesla aktivita na realitním trhu o deset procent a počet zapsaných zástavních práv souvisejících s hypotečním trhem se propadl dokonce o třetinu. Co to znamená?

I novostavby zaznamenávají pokles růstu cen

Situace na trhu začíná být zajímavá. Změny zasáhnou i developerské společnosti a trh s novými byty. Ochlazení se týká totiž v první řadě nových bytů, které v prodejích poslední roky lámaly doslova rekordy a developerské společnosti byly schopny prodat vše ještě pomalu dříve, než se začaly výkopové práce na projektu. Situace byla tak slibná, že se vykupovaly i dlouhodobé ležáky. Zatímco v roce 2016 novostavby ještě zdražovaly meziročně po většinu období o více než 5 procent, letos to už nejsou ani 4 procenta, což potvrdila čísla z Českého statistického úřadu.

Nových projektů ubývá

Je rovněž patrné, že nově zahajovaných projektů ubývá. Opět tento fakt podpoříme oficiálními čísly. Od začátku roku 2015 se průměrná cena nového bytu v hlavním městě (o šedesáti metrech čtverečních) zvýšila skoro o milion, což potvrdila nedávná analýza poradenské společnosti Deloitte. Starší byt stejné velikosti od té doby podražil o 450 tisíc Kč. Ceny bytů ovlivňuje ovšem celá řada dalších faktorů. Jedním z často zmiňovaných je zdlouhavý proces povolování staveb v České republice. Ten podle odborníků patří k jedněm z nejdelších v Evropě. Tento fakt má za následek výrazné prodražení cen bytů.

Povolování nových projektů? Všechno špatně!

Za úbytek nových bytů v nabídce stavebníci viní zmíněné pomalé tempo povolování nových projektů. V současné době mají jen v Praze investoři v různé fázi přípravy kolem sedmdesáti tisíc bytů. V příštích pěti letech se z nich ale na trh dostane v tom lepším případě dvacet tři tisíc.

České domácnosti nemají na nové bydlení

Jak už jsme psali dříve, díky zdražování bytů a také regulacím ČNB dochází k tomu, že sen o vlastním bydlení si leckterý Čech nemůže již dovolit. Tento proces trvá minimálně dva poslední roky. Podle ČNB stál byt na konci září loňského roku v průměru přes sto měsíčních mezd. Bydlení tak bylo nejdražší za posledních deset let. Příjmy domácností totiž rostou pomaleji než ceny nemovitostí. Situaci na realitním trhu budeme samozřejmě nadále sledovat. I developerské společnosti již zaznamenaly navyšující se počty zájemců o nové bydlení, kterým od zpřísnění pravidel již banky neposkytly požadovaný úvěr. A to se jistě projeví nejen v nákupu, ale i v nárůstu již tak vyšponovaných cen novostaveb. Kdy přesně změna nastane, ukáže až čas.

Jak je to s růstem cen starších bytů?

Nahlédněme ještě do kategorie starších bytů. Jejich tempo růstu cen se zatím stále zvyšuje. V létě napříč celou republikou vyšplhaly o 12 procent. Bylo to nejsilnější zdražování od krize. Důvod je podle odborníků jasný. Odborníci se shodují na tom, že starší byty byly a jsou významně levnější než novostavy. Což je důvod, proč stále ještě jejich cena šplhá nahoru. U nových bytů se vychází z výrazně vyššího základu, proto je jejich růst nižší.

Jedním z často zmiňovaných důvodů je zdlouhavý proces povolování staveb v České republice. Ten podle odborníků patří k jedněm z nejdelších v Evropě.

Autor příspěvku:

GRAND REAL CITY s.r.o. je největší vydavatelství v ČR zaměřené na realitní trh. Vzniklo v roce 2016 sloučením dvou velikánů REALCITY a GRAND REALITY a je součástí skupiny SCANDAL MEDIA HOUSE. Naše produkty působí na českém trhu již od roku 2001. Máme 16 let zkušeností a komplexní přehled o realitním trhu. Díky tomu jsme propojili jedinečným konceptem zájemce o nemovitost s profesionálními službami realitních kanceláří skrze časopis GRAND REALCITY ve stojanech zdarma. Vznikl tak nový komunikační kanál, který jsme dále propojili s moderními médii. Nabídky realitních kanceláří tak můžete najít v časopise GRAND REALCITY, na realitním serveru www.realcity.cz nebo i v aplikacích pro chytré telefony.

Google+