Vybíráme botník. Co všechno zohlednit?

31.07.2017 /

Předsíň je vstupní branou do domu či bytu. Je to naše vizitka. Návštěva rozhodně nemusí vidět hned při prvním ohlédnutí ochozené boty. Schovejte vše do botníků a botníkových skříní. Jak si vybrat to pravé?

Kromě designu byste měli přemýšlet hlavně o účelnosti. Celá předsíň by měla nabídnout vše potřebné pro odložení kabátů, bund i vše pro rychlou úpravu zevnějšku a pro další rituály, které při odchodu z domova nebo při příchodu domů děláme. A botník je jedním z hlavních zařizovacích předmětů. Proto jeho výběr nijak nepodceňujte.

Moderní doba si žádá více obuvi

Už to není tak, že doma má každý dva až tři páry bot. Moderní doba si žádá nejen sezonní obuv, ale i tu módní. A s tím přichází i problém, kam s ní. Pokud je domácnost i vícečlenná, je to problém ještě palčivější. Žena v průměru skladuje během roku až 20 párů bot na denní nošení. Muž je na tom o něco lépe, během roku si praktický muž vystačí s 8 až 10 páry obuvi. S dětmi vám počet párů bot ještě o něco stoupne. Kam to všechno uskladnit? Určitě nepočítejte s tím, že botník pojme všechny páry. I tak budete muset najít prostor, kam uskladníte sezonní obuv. Pořídit si do předsíně můžete nejen botník, ale i botníkovou skříň. Ve velké předsíni se jistě místo najde. Pokud ne, padá volba nejčastěji na šatnu. Když šatnu nemáte, musíte s botami na půdu nebo jinam.

Výběr podle designu

Vybírat mezi botníky do předsíně podle jejich designu není až tak těžké. Nejprve si změřte prostor, kam chcete botník umístit. Zamyslete se také nad tím, kolik párů bot by měl pojmout. Pokud si nejste jistí, boty ručně spočítejte. S požadovanými mírami a čísly se vydejte na průzkum na internetu i do obchodu. Až tam se budete rozhodovat, jaký odstín se vám líbí a bude se hodit do vaší předsíně.

Jaký typ zvolit

Ať se rozhodnete pro botníky samostatně stojící na zemi, visící botníky, botníky klasické policové nebo botníky s vyklápějícími se policemi, vždy mějte na paměti, že prostor na úschovu bot by měl být dostatečně velký. Je to nejen proto, aby se vám do něj vešly všechny požadované boty, ale i proto, aby se vám při ukládání s nimi dobře manipulovalo. To nakonec rozhodne o tom, zda jste vybrali dobře. Pokud se budou muset členové rodiny každý den problematicky snažit boty někam umístit, nebudou botník časem využívat a boty vám budou zůstávat před botníkem. A to není důvod, pro který jste botník pořizovali. Z prvotní radosti se nakonec stane každodenní stres.

Velký botník do malé předsíně? Proč ne!

Možná ve vás panuje obava, že do vaší malé předsíně se velký botník jednoduše nevejde a že budete muset dělat nějaké ústupky a kompromisy. Opak je pravdou! Pro takovou předsíň je skvělou volbou botník s výklopnými boxy, které se vyrábí už od hloubky 20 cm. Takhle úzkou skříňku v různé výšce i šířce lze umístit téměř kdekoliv. Dejte si jen pozor na nestabilitu botníku. Čím vyšší a užší botník totiž je, tím větší je riziko převážení. Odborníci proto radí vždy takovou skříňku na obuv přichytit ke zdi. U moderních botníků myslejí návrháři i na odkládací plochy. Často např. pod horní deskou bývá umístěný úzký šuplík, který slouží na odložení klíčů nebo doplňků pro obuv.

Když jsou boty cítit

Zejména v letním období se naše chodidla v obuvi nadměrně potí. A tak často vzniká v botníku nepříjemný zápach. Z tohoto důvodu se dělají některé botníky otevřené, ale pokud chcete mít botník zavřený, kupte si takový, který má perforovanou část.

Ta se nejčastěji nachází v zadní části skříňky. Zajišťuje dostatečné odvětrávání. Pořídit si také můžete pohlcovač pachu. Vyrábí se speciálně přímo do botníku. Celý prostor příjemně provoní a zápach pohltí.

Proč si pořídit botníkovou skříň

  • Do botníkových skříní můžete pohodlně poskládat kolem 34 párů bot.
  • Díky botníkovým skříním nebudete muset řešit všude se povalující boty.
  • Vaše předsíň bude za každé situace perfektně uklizená.
  • Skříň můžete umístit i do interiéru. Hodí se nejen do šatny.

Jak poznat špatně vybraný botník

Váš výběr botníku prověří až praxe. Špatně vybraný botník poznáte podle toho, že namísto, aby členové rodiny boty uschovali, budou je hromadit před ním. Pokud máte také tento problém, je na zvážení, zda si nepořídit jiný. V opačném případě budete potřebovat hodně trpělivosti a trochu času každý den, abyste předsíň uvedli do stavu, který považujete za uspokojivý.

Autor příspěvku:

GRAND REAL CITY s.r.o. je největší vydavatelství v ČR zaměřené na realitní trh. Vzniklo v roce 2016 sloučením dvou velikánů REALCITY a GRAND REALITY a je součástí skupiny SCANDAL MEDIA HOUSE. Naše produkty působí na českém trhu již od roku 2001. Máme 16 let zkušeností a komplexní přehled o realitním trhu. Díky tomu jsme propojili jedinečným konceptem zájemce o nemovitost s profesionálními službami realitních kanceláří skrze časopis GRAND REALCITY ve stojanech zdarma. Vznikl tak nový komunikační kanál, který jsme dále propojili s moderními médii. Nabídky realitních kanceláří tak můžete najít v časopise GRAND REALCITY, na realitním serveru www.realcity.cz nebo i v aplikacích pro chytré telefony.

Google+