Stavět lze ekologicky i úsporně!

22.04.2014 /

Nízkoenergetické projekty bydlení mají nejrůznější podoby. Některé se obracejí hlavně k přírodním materiálům a tradici. Jedním z takových je soubor úsporných rodinných domů z přírodních materiálů nedaleko Tišnova. 

Na rozsáhlém pozemku na okraji obce Hradčany nedaleko Tišnova vzniká projekt Sluneční ulice podle návrhu architekta Aleše Brotánka. V jeho rámci se staví devět domů, které maximálně zohledňují environmentální hledisko a originalitu každé ze staveb. V koncepci staveb nejde ale pouze o šetření energiemi nebo použití přírodních materiálů. Na projektu Sluneční ulice zaujme zejména jeho celkový koncept harmonizující celou kolonii s okolím.

Pasivní dřevostavba bez klasického topení

Prvním dokončeným domem byla dřevostavba, která je v provozu již několik let a vyhovuje  požadavkům pasivního standardu. Přízemní dům nepotřebuje k zajištění tepla žádný klasický zdroj topení, pro ohřev jeho interiérů i potřebné vody stačí kombinace solárního kolektoru a ohřívání vzduchu v systému nuceného větrání. Stavbu kryje extenzivní zelená střecha.

Slaměný dům s hliněnou omítkou

Další zajímavou součástí projektu je slaměný dům, jehož stavba trvala dva roky a byla poměrně náročná na organizaci. Trámová konstrukce se plnila slaměnými balíky, na takto vzniklé stěny se nanášely hliněné omítky. Ekologický přístup ke stavbě podtrhovala i skutečnost, že se téměř veškerý materiál bral z místa vzniku stavby a nejbližšího okolí. K finální úpravě stěn se pak použily hliněné omítky Picas.

Dům není přísně pasivní, vyhovuje ale požadavkům na nízkoenergetickou stavbu. Stěny ze slaměných balíků mají tepelně izolační schopnosti odpovídající zhruba sedmadvaceti centimetrům běžné izolace. Pokud jde o technická zařízení, dům disponuje standardním vybavením – teplovzdušné topení zajišťuje pec, od níž je teplý vzduch veden do ostatních částí domu, k dotápění se používá elektřina.

Obdobně jsou koncipovány i další stavby na pozemku. Každý z domů je originál a jejich projekty vznikaly v součinnosti s investory – jsou jimi většinou mladé rodiny. Parcely různých výměr a dispozic na sebe navazují a v jejich prostoru je několik průsakových jezírek, která lze využívat i ke koupání – největší z nich má kolem 500 m2.

Foto: David Daniel

Štítky:

Autor příspěvku:

GRAND REAL CITY s.r.o. je největší vydavatelství v ČR zaměřené na realitní trh. Vzniklo v roce 2016 sloučením dvou velikánů REALCITY a GRAND REALITY a je součástí skupiny SCANDAL MEDIA HOUSE. Naše produkty působí na českém trhu již od roku 2001. Máme 16 let zkušeností a komplexní přehled o realitním trhu. Díky tomu jsme propojili jedinečným konceptem zájemce o nemovitost s profesionálními službami realitních kanceláří skrze časopis GRAND REALCITY ve stojanech zdarma. Vznikl tak nový komunikační kanál, který jsme dále propojili s moderními médii. Nabídky realitních kanceláří tak můžete najít v časopise GRAND REALCITY, na realitním serveru www.realcity.cz nebo i v aplikacích pro chytré telefony.

Google+