Budiž světlo. Jaké osvětlení vybrat do interiéru a proč?

21.02.2018 /

Asi mnozí z nás tuší, že základem každé místnosti je závěsná nebo stropní lampa s teplým světlem. Toto světlo představuje ideálně kompaktní úspornou zářivku nebo LED žárovku v hřejivé barvě. Která světla se kam hodí a jaké trendy panují v sekci osvětlení v roce 2018:

Co hraje roli při výběru vhodného světla?

Asi úplně na začátku bychom si měli ujasnit samotný výběr světla. Proto platí základní pravidlo. Všechna světla byste měli pořizovat v jednotném stylu. To znamená z jedné kolekce nebo alespoň od stejného výrobce. Jinak vám to doma ladit nikdy pravděpodobně nebude. Pokud se budete řídit naší radou, máte jistotu, že světla k sobě budou pasovat a dobře zapadnou do interiéru.

Řešte tvar!

Kromě ceny a stylu osvětlení byste rovněž měli řešit samotný tvar svítidla. Pokud sáhnete po nějakém výrazném kousku, buďte si jistí, že se stane absolutní dominantou místnosti. Výběr by tedy neměl být v žádném případě unáhlený. Pokud chcete v prostoru dosáhnout změny nálady či atmosféry, pak je dobré doplnit hlavní světlo stolní nebo stojací lampou se stínítkem. I samotné stínítko můžete měnit nejen podle nálady, ale i podle ročního období. To už je čistě na vás.

Nikdy ne jen jedno světlo

Jak jsme naznačili, nikdy by nemělo zůstat pouze u jednoho hlavního světla. To platí téměř pro všechny místnosti vyjma sklepa nebo provozních prostor. Pokud máte místnost s nízkým stropem, volte místo závěsného typu lustru plochý model přisazený ke stropu nebo zasazený do stropního podhledu.

Pro účel centrálního osvětlení lze volit různé druhy lustrů a svítidel. Záleží, v jaké místnosti se konkrétně pohybujeme. Např. pro ložnici je vhodné svítidlo se zakrytým světelným zdrojem. To poskytuje místnosti nepřímé světlo a nesvítí vám přímo do očí, i když zrovna ležíte v posteli. Ještě jedno pravidlo platí pro centrální osvětlení obecně. Měli byste mít možnost ovládat ho jak od vstupních dveří, tak i z místa, kde se nejčastěji pohybujete.

Doplňková a dekorativní světla

Dostáváme se k přídavným světelným zdrojům. Hlavní světelný zdroj dobře doplní nástěnné a stolní lampy, ale i vysoké modely stojacích lamp stojící na podlaze. Tyto doplňkové zdroje tlumeného osvětlení se postarají o dotvoření intimity v místnosti. Moderní jsou také nejrůznější stmívače. Pokud doplňková světla tuto funkci mají, můžete si s atmosférou v místnosti pohrávat podle nálady.

Jaké světlo k posteli?

Pokud se bavíme konkrétně o ložnici, budete řešit jistě i lampičku. Ta patří přímo k posteli. Vybírejte takovou, u které můžete nastavit jak směr světla, tak jeho intenzitu. Není to pouze kvůli pohodlí u čtení. Budete si moci kdykoli posvítit přesně tam, kam je potřeba, a přitom nevzbudíte spícího vedle vás. Jako zdroj plně postačí žárovka o síle do 40 W.

Na kuchyň a jídelnu trochu jinak

V těchto místnostech jako hlavní zdroj ve stropním svítidle dobře poslouží lineární (trubicové) zářivky, kompaktní zářivky nebo LED žárovky. Počítejte s tím, že jedno centrální osvětlení však nebude stačit. Pod kuchyňskou linku je vhodná menší lineární zářivka, případně svítidlo s pásem LED.

Samostatnou kapitolou je svítidlo nad jídelním stolem. To by mělo být co nejníže, ale zároveň tak, aby si sedící lidé viděli do tváře. Vnitřní strana světla by měla být bílá, protože by se barva přenášela na jídlo. Do tohoto svítidla se hodí úsporné žárovky nebo LED žárovky v teplém odstínu bílé.

Koupelna a toaleta

Tyto dvě místnosti budou hodně disponované. Na záchod se určitě hodí světlo, které má rychlý náběh a odolá častému spínání. Klidně můžete pořídit i halogenovou žárovku. Světlo zde nikdy nesvítí dlouho. Světlo umisťujeme nad vchodové dveře nebo na strop. Trochu jiné je to u koupelny. Tam dbejte hlavně na ochranu před úrazem elektrickým proudem. Světla by měla být odolná proti vodní páře i stříkající vodě. Dodržujte parametry jako IP44 krytí a vyšší. Právě krytí musí kvůli bezpečnosti odpovídat zónám daným normou. Na strop se hodí centrální osvětlení, které tvoří zářivka v bílém odstínu. Zrcadlo se osvětluje zvlášť. K tomu lze použít např. kompaktní nebo lineární zářivky či halogenové žárovky. Ideálně po obou stranách. Halogenky sice více odebírají, ale mají výhodu zobrazení reálných barev.

Do ložnice LEDky ne!

Nepodceňte charakter světelného zdroje. Kdy volit žárovky a kdy zářivky? Úsporná zářivka má nízkou spotřebu energie, ale někdy její světlo nebývá příjemné, může být studené a pro oči nekomfortní. Vždy si na obalu zjistěte, jestli jde o takzvané žluté světlo. Moderní doba hodně propaguje LED svítidla. S těmi ale opatrně. Tedy hlavně v ložnici. Na tom se shodují i odborníci. Proč? Barva LED diod se totiž skládá ze tří spekter: červeného, zeleného a modrého, z nichž je to právě modré světlo, které pro náš organismus před spaním není vhodné. Jeho vlnová délka totiž dokáže blokovat informaci o tom, že nastal čas, aby se tělo uvolnilo a odpočívalo.

Štítky: ,

Autor příspěvku:

REALCITY je největším vydavatelstvím v ČR zaměřeném na realitní trh. Jeho produkty působí na českém trhu již od roku 2001, je provozovatelem portálu www.realcity.cz a specializuje se na periodika určená pro profesionály v oblasti nemovitostí. V České republice vydává celkem 2 regionální tituly. Od roku 2017 je součástí českého vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Google+