Bazény: Podlaha

27.06.2018 /

Jaký materiál je nejvhodnější? Každý má svá pro a proti! Nejen bazén, ale i jeho okolí dotvářejí celkový dojem z daného exteriéru. Právě na okolí bazénu závisí, jak moc jej budete využívat a jak se na zahrádce budete cítit. Je proto dobré věnovat zvýšenou pozornost zejména podlaze, která bazén obklopuje.

V současné době si můžete vybrat z mnoha druhů materiálů. Liší se zejména tvrdostí, odolností, designem a náročností na údržbu. Jaký materiál je nejvhodnější z hlediska bezpečnosti, údržby i jeho dlouhé životnosti?

Dřevo má atraktivní design

Jedním z nejoblíbenějších materiálů, které se využívají v exteriéru a kolem bazénů, je dřevo. Zejména to exotické. Má nádherný design a je velmi příjemné na dotek. U spotřebitelů vede především díky klesající pořizovací ceně a také díky zachovávání komfortních vlastností. Úžasná na dřevu je jeho velká flexibilita. Dá se dobře upravovat a opracovávat. Náročná není ani příprava podkladu na pokládku. Zem stačí nahrubo srovnat a posypat drenáží např. štěrkem.

Nevýhody: Nevýhodou je jeho nutnost údržby. Je třeba se o něj pečlivě starat. Každoročně je nutné jej natřít a naolejovat impregnací. Rychle také šedne. Mnohem větším problémem je však vznik třísek, které jsou pohromou pro bosé nohy. Na okrajích terasy se díky používání bazénové chemie začnou časem tvořit špatně odstranitelné skvrny a solné mapy. Pro podlahy v okolí bazénů jsou určitě vhodnější materiály.

Kámen je odolný

Přírodní kámen je velmi tvrdým a také odolným materiálem, který je při správném zacházení takřka nezničitelný. Je elegantní a působí luxusním dojmem.

Nevýhody: Jednou z prvních je vysoká pořozovací cena. Další pak poměrně omezený výběr barev a tvarů. Je třeba počítat i s tím, že kámen se v horkých letních dnech dokáže rozpálit na vysokou teplotu. Ze spár mezi jednotlivými kamennými bloky se také po čase uvolňuje písek, který znečišťuje následně bazénovou vodu. Povrch kamene zpravidla nebývá hladký. To představuje další nevýhodu v podobě horší údržby. Špína jde hůře vyčistit. Představuje rovněž určité riziko úrazu pro vaše děti.

Dlažba, když chcete ušetřit

Dalším velmi odolným a tvrdým materiálem je klasická dlažba. Tu pořídíte poměrně levně. Výhodou je velký výběr barev, dekorů, tvarů i velikostí jednotlivých dlaždic. Jednotlivé barvy i vzory je možné vzájemně kombinovat a utvářet tak originální design. Dlažba je díky tomu všemu velmi častou volbou krytiny okolí bazénů.

Nevýhody: První nevýhodou je její tvrdost a téměř neúnosná absorpce tepla. Jestli je bazén na slunečném místě, bude dlažba často velmi rozpálená a nepříjemná pro chůzi. Budete také potřebovat dokonale rovný povrch. Výhodou však oproti kameni je její poměrně snadná údržba a bezproblémové čištění. Dlažba také velmi snadno praská. O něco málo praktičtější verzí je dlažba zámková. Ta však není příliš pěkná na pohled. Navíc se na ní drží špína a ze spár vyrůstá často plevel.

Dřevoplast. Nejlepší volba?

Materiál WPC (wood plastic composit) neboli dřevoplast je pomyslným hitem posledních let. Výhodou je dlouhá životnost. Pyšní se minimálními nároky na údržbu. Vzhledově připomíná dřevo. V podstatě jde o prkna z kombinovaného materiálu. Ta jsou složena z 60 % z kvalitní dřevité moučky a ze 40 % z jakostního polymeru a barviva. Materiál obecně je odolný vůči všem přírodním vlivům. Jde tedy o ideální volbu pro okolí bazénu. Dřevoplast lze použít nejen do okolí bazénu, ale také na terasy, balkony, ploty atd.

Nevýhoda: Jeho pořizovací cena. Investice se však vyplatí.

Levná a rychlá varianta: plastová krytina

V poslední době vstupují do našich zahrad i další moderní varianty krytin např. plastové. Mají velice široké spektrum použití. Skládají se jako mozaika, díky tomu je jejich pokládka velice jednoduchá a rychlá. Oblíbenosti nahrává i barevná škála prvků a použitý materiál. Uplatnění najde všude tam, kde je zapotřebí vytvořit estetický povrch s dobrými užitnými vlastnostmi za rozumnou cenu. Instalovanou podlahu je možné snadno rozebrat a umístit do jiného prostoru. Hodí se tedy i jako povrch k menším bazénům, které nejsou trvale instalovány v exteriéru.

Autor příspěvku:

REALCITY je největším vydavatelstvím v ČR zaměřeném na realitní trh. Jeho produkty působí na českém trhu již od roku 2001, je provozovatelem portálu www.realcity.cz a specializuje se na periodika určená pro profesionály v oblasti nemovitostí. V České republice vydává celkem 2 regionální tituly. Od roku 2017 je součástí českého vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Google+