ZDRAŽOVÁNÍ BRNĚNSKÝCH BYTŮ ZPOMALILO, CENA SE BRZY ZASTAVÍ U HRANICE 75 TISÍC KORUN ZA METR

06.11.2018 /

Tisková zpráva, Brno, 24. října 2018 – Brněnské byty i nadále zdražují, ale výrazně pomaleji než dříve. Vše nasvědčuje tomu, že se blíží okamžik, kdy se růst cen zastaví a průměrná cena se ustálí kolem částky 75 tisíc korun za metr čtvereční. Bude i z čeho vybírat, v nabídce se teď nachází ještě přes šest set volných bytů, většinu z nich ale tvoří luxusnější a dražší byty. V letošním třetím čtvrtletí se nové byty v Brně prodávaly zatím nejlépe, lidé jich koupili 223. Největší zájem byl o byty dvoupokojové, které se prodávaly v průměru za 3,78 milionu korun. Vyplývá to z analýzy společnosti Trikaya.

V Brně mohou lidé aktuálně vybírat z více než šesti stovek nových bytů, jejich průměrná cena je však velmi vysoká. Uchazeči o průměrné nové bydlení si musí přichystat necelých pět milionů.

„Průměrné ceny volných bytů rostou, protože v nabídce převládají drahé velké byty – třípokojové a větší. Zatímco tato dispozice běžně představuje jen třetinu nabídky, teď je to téměř polovina,“ analyzuje situaci na realitním trhu Alexej Veselý, výkonný ředitel společnosti Trikaya, a dodává: „Přestože je v meziročním srovnání nárůst cen volných bytů znatelný, pro všechny, kdo plánují koupi bytu, je důležitější vývoj v krátkém období. A to v současné době ukazuje, že cenový růst zpomaluje, a dá se tedy očekávat, že se cena za metr čtvereční brzy ustálí. Předpokládáme, že v Brně to bude kolem 75 tisíc korun za metr čtvereční.“

Volných bytů je oproti loňsku v tomto období o polovinu více. Nejširší nabídka je v městských částech Brno-střed, Bystrc a Židenice, kde mají byty rozlohu kolem 60 metrů čtverečních. Akutní nedostatek je ale bytů menších a levnějších, poněvadž rozsáhlejší stavby sídlištního typu, které tyto dispozice nabízejí, v Brně čekají na schválení i několik let.

PRŮMĚRNÉ CENY A VELIKOSTI VOLNÝCH BYTŮ
V BRNĚ PODLE DISPOZICE

 Dispozice  Cena s DPH  Velikost bytu  Cena za m² s DPH (1)
 1+kk  3 050 000 Kč  38,5 m² 79 200 Kč
 2+kk  4 300 000 Kč  56,3 m² 76 300 Kč
 3+kk  5 800 000 Kč  80,2 m² 72 200 Kč
 4+kk a více   8 300 000 Kč  107,2 m² 77 600 Kč

(1) Počítána jako dostupná cena bytu s DPH dělená podlahovou plochou uváděnou stavitelem (nejčastěji celková podlahová plocha dle NOZ).

Vlastní bydlení si v brněnských novostavbách může dovolit stále méně lidí

V brněnských novostavbách našlo v uplynulých třech měsících své kupce celkem 223 bytů. „Lidé kupovali především dvoupokojové byty s průměrnou cenou 3,78 milionu korun a byty v centru. Celkem dvě třetiny všech prodaných bytů byly v městských částech Brno-střed a Královo Pole,“ upřesňuje Alexej Veselý.

Přestože se v tomto čtvrtletí prodalo stejně bytů jako v předchozích dvou čtvrtletích dohromady, dlouhodobě prodeje klesají. Zatímco v roce 2016 se během prvních devíti měsíců prodalo hned 1 195 nových bytů, loni už to za stejné období bylo o 430 bytů méně. V letošním roce se od začátku ledna do konce září prodalo celkem 452 nových bytů, což ukazuje na trend meziročního poklesu prodejů o 35 až 40 procent. Ani poslední šance sjednat hypotéku za starších, výhodnějších podmínek se na prodejích neprojevila tolik, jak se čekalo. Je tedy patrné, že ubývá lidí, kteří si byty v novostavbách mohou dovolit.

„Pokles prodejů bezesporu souvisí s růstem cen bytů. Ještě před rokem stačilo ve třetím čtvrtletí zájemcům o nové bydlení v Brně v průměru 3,28 milionu, letos už to byly čtyři miliony. To představuje meziroční nárůst cen o 22 procent,“ říká Alexej Veselý.

PRODEJE NOVÝCH BYTŮ V BRNĚ

Kudy ven z realitní krize? Pomůže nový územní plán

Naději na zlepšení situace na trhu s menšími byty do budoucna představuje především nový územní plán, jehož zpracování radnice v srpnu zadala Kanceláři architekta města Brna. Dokument však má být hotový až v roce 2022, a není tedy řešením aktuální krizové situace.

„Byla by chyba nyní tři roky pouze vyčkávat na nový územní plán, když se v Brně nachází hned několik velkých nezastavěných rozvojových ploch, se kterými se pro výstavbu stejně dlouhodobě počítá. Výstavba na nich by mohla ceny bytů opět snížit,“ komentuje Alexej Veselý.

Vzniku nových, levnějších bytů ale nebrání jen zdlouhavé povolovací procesy a protahování správních lhůt ze strany úřadů. Na stavbu velkých projektů má totiž vliv i značný nárůst cen stavebních materiálů a současný nedostatek pracovních sil.

Autor analýzy:
František Šudřich
obchodní ředitel společnosti Trikaya

Kontakt pro média:
Petra Filsaková
Ewing PR
filsakova@ewingpr.cz
tel.: 721 959 962

O společnosti Trikaya

„Věříme, že bydlení není jen bezduchým prostorem pro přenocování, ale především domovem. Domovem, který znamená bezpečí, pohodlí, útočiště a místo pro váš opravdový život.“  Dalibor Lamka, předseda představenstva TRIKAYA Czech Republic

Cílem společnosti Trikaya je budovat inovativní projekty, které nabídnou klientům nejen vysokou kvalitu, ale i standardy běžné v ostatních vyspělých státech světa.

Trikaya Czech Republic je silná společnost, která klade maximální důraz na klientský přístup a skutečný partnerský vztah. Strategie je tedy jednoduchá – vše, co děláme, děláme pro klienta.

TRIKAYA Czech Republic
Příkop 4 (IBC Park)
602 00 Brno
tel.: +420 731 145 478
email: info@trikaya.cz

Autor příspěvku:

REALCITY je největším vydavatelstvím v ČR zaměřeném na realitní trh. Jeho produkty působí na českém trhu již od roku 2001, je provozovatelem portálu www.realcity.cz a specializuje se na periodika určená pro profesionály v oblasti nemovitostí. V České republice vydává celkem 2 regionální tituly. Od roku 2017 je součástí českého vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Google+