Designové vytápění. Infrapanely a infratopení: O co se jedná?

19.11.2018 /

Když se řekne přímotop, většina z nás si vybaví doplňkové topné těleso, které spotřebuje nemálo peněz na svůj provoz. Je to takové to poslední řešení, jak vytopit místnost nebo celý byt. Dnes je ale na trhu moderní alternativa – topné panely, které fungují na principu sálání tepla pomocí infračervených vln.

Infratopení. Co to je?

Pojmy infrapanely nebo infratopení jsou dnes velmi populární. Přesto nemá většina lidí jasno v tom, o co se vlastně jedná a co takové topení obnáší. Vyhřívací obrazy nebo podobné designové topné desky, to jsou jedny z typů takového druhu infratopení, které už se trochu dostaly do povědomí, ale zdaleka nejsou jediné. Prodejci u tohoto typu vytápění navíc slibují nejen zázračné parametry, ale i neuvěřitelnou úsporu spotřeby elektrické energie. Jak to vlastně je?

Infračervené tepelné záření

Jde o velmi efektivní způsob šíření tepla. Je třeba si ale říci, na jakém principu funguje. Tepelná energie se formou elektromagnetického záření přenáší na okolní tělesa (nábytek, stěny, člověka), kde se po dopadu přeměňuje na teplo.

Jako příklad takového šíření tepla si představte v přírodě Slunce. To intenzivně ohřívá povrch našich těl formou infračerveného záření, a to z obrovské dálky dokonce i v zimě. A stejně tak to v podstatě funguje i u vás doma. Když je zdroj tepla tzv. sálavý nebo infra, můžete dosáhnout dobré tepelné pohody i při mnohem nižší teplotě, než je u konvekčního vytápění. To nejprve ohřívá vzduch, a následně od něj se ohřívají okolní předměty.

Už tento samotný fakt dokazuje, že úspora energie u infratopení je nižší, ale zdaleka se nejedná o desítky procent, jak tvrdí prodejci. To je třeba vědět. Stejně jako to, že každý vytápěný prostor má svou tepelnou ztrátu, a tu je třeba překonat, neboť bez toho vám stejně nebude teplo.

Kam s ním…

Topidlo máme tendenci umisťovat primárně na zeď, těsně nad podlahu. Ale vše může být jinak. Aby se totiž topidlo mohlo nazývat infratopením či infračerveným topným panelem, musí umět produkovat nadpoloviční většinou svého tepelného výkonu sálavé (infra) teplo. Pokud jsou tato tělesa umístěná na zdi, dochází v praxi k vedlejší konvekci, která sálavou složku snižuje. To je důvod, proč se infračervené topné panely spíše umísťují na strop. Tam je totiž ona vedlejší konvekce prakticky vyloučená. A dá se říci, že skoro 100 % dodaného příkonu se uvolňuje v podobě infračerveného záření.

Jde o komfortní variantu

Odborníci se shodují na tom, že infratopení je velice komfortní a pro člověka příjemné. Navozuje dobrou pohodu i při nižších teplotách. Dále pak nepřepaluje vzduch, ani jej nevíří, jako konvekční vytápění, a proto je zdravější.

Infratopení může také probíhat na různých vlnových délkách elektromagnetického záření, čímž nabírá různé fyzické podoby – od halogenových zářičů (tím máme na mysli s vysokou povrchovou teplotou topidla, které je rozhodně nevhodné pro trvalé vytápění obytných prostor, přes sálavé infrapanely až po velkoplošné topné systémy jako podlahové vytápění, které pracuje s nižší povrchovou teplotou a má také nižší podíl sálavé složky.

Když se rozhodujete o koupi

Ani učený z nebe nespadl, a tak až se vypravíte na nákupy, určitě nejprve svůj výběr konzultujte s odborníkem. Proberte s ním, kam topidlo chcete umístit. Např. infračervená topidla o vysoké povrchové teplotě, která činí 200 – 350 °C, mají v běžných bytových podmínkách jen velmi omezené možnosti použití. Je třeba si uvědomit, že u infrapanelů infračervené záření ohřívá primárně předměty, stěny a osoby, druhotně pak vzduch, jak jsme psali výše.

Dejte na renomované firmy

Jak už je to se vším, i v tomto segmentu seženete na českém trhu velké množství druhů nejrůznějších infratopidel. Nevěřte úplně detailně všem prodejcům, kteří jim často přisuzují i nemožné vlastnosti. Konstrukce dobře fungujícího infrapanelu není jednoduchou záležitostí, neboť vztah mezi plochou topidla, jeho povrchovou teplotou a materiálem, kterým panel sálá, je složitou problematikou. Vyplatí se tedy nejen se informovat, ale také dát přednost renomovaným výrobcům s letitými zkušenostmi. Projděte si tedy historii firmy a dejte na reference.

Co byste měli vědět o infratopení, než půjdete nakupovat

Infratopení velice efektivně produkuje teplo prostřednictvím elektromagnetického vlnění. Neohřívá vzduch, ale přímo předměty, osoby i plochy. Doma vám tedy vytvoří lepší tepelnou pohodu i při nižší teplotě vzduchu, než klasické konvenční topné systémy, čímž snižuje náklady na energii.

Bez ztrát

Infratopení přeměňuje elektrickou energii na teplo, a to beze ztrát, neboť se energie přeměňuje na teplo přímo v místě potřeby tepla. Zároveň přitom odpadají tzv. distribuční ztráty jako např. elektrokotel. Jednou z hlavních výhod je fakt, že nezpůsobuje víření vzduchu tak, jako klasická konvenční topidla, proto je rozhodně zdravějším řešením. To může hrát velkou roli při výběru tohoto typu vytápění. Jednou z nesporných výhod infračervených topných panelů je i jejich bezúdržbovost.

Je třeba si také uvědomit

Je třeba počítat s tím, že topné těleso (infratopení) potřebuje pro přijatelný výkon poměrně velké rozměry. Umisťuje se častěji na strop, jak bylo řečeno. Určitě se hodí zejména pro energeticky méně náročné objekty, nízkoenergetické domy atd. Stejně tak je dobré vědět, že pokud potřebujete topit nárazově, není tento typ vytápění příliš vhodný. Je totiž relativně málo dynamické. Výjimkou je tzv. zónový ohřev.

Designově vyladí váš interiér

Mají krásný design, což umožňuje právě odlišná technologie. Vybrat si můžete ze skleněných sálavých panelů, které mohou být jednobarevné. Stejně tak si na ně můžete nechat vytisknout zcela libovolný obrázek a využít je nejen k topení, ale i jako designový a estetický prvek, který dokreslí příjemnou atmosféru vašeho domova. Hodně luxusně vypadají sálavé panely s kamenným dekorem nebo mramorové. Ty jsou úžasné jako doplňkové vytápění nejen do obývacího pokoje, ale také třeba do koupelny apod.Změna prospěje každému interiéru.

Je libo topný hybrid (sálavý přímotop)?

Na trhu jsou i další varianty. Jedním z moderních sálavých výrobků s přímotopnou konstrukcí, která obsahuje velkou část infra složky v produkci tepla, je tzv. sálavý (infra) přímotop. Jde v podstatě o konvektor, který díky speciální konstrukci odevzdává menší polovinu dodaného příkonu formou sálání, tzn. infračerveného vlnění.

Ve skutečnosti jde vlastně o pomyslný hybrid mezi konvektorem a infračerveným topným panelem. Odborníci by jej nenazývali infratopením, protože obsažená „infra“ složka je nižší než 50 procent tepelného výkonu. Na druhou stranu jde o ideální topidlo pro celou řadu využití. Takový sálavý přímotop rozhodně vykazuje mimořádně příznivý poměr „výkon – kvalita tepla – dynamika“ a nakonec i rozměry. A navíc jsou k dostání za rozumnou cenu. Tyto sálavé přímotopy v podstatě kombinují přednosti infrapanelů s potřebnou náběhovou dynamikou konvektorů. Jsou navíc velmi skladné.

Mýty o sálavých topidlech

Je zcela pochopitelné, že kolem infratopidel panuje mnoho mýtů. Lidé vychází ze zkušeností s topidly, které ohřívají vzduch. Na ty jsme zvyklí a jiné typy zpravidla neznáme. Takovým tím nejčastějším zdrojem dohad je fakt, že se panely umisťují na strop. Lidé totiž obecně ví, že teplý vzduch stoupá vzhůru, a tak jsou k podobným tvrzením nedůvěřiví a váhaví. Vysvětlení je ale jasné, ohřátý vzduch stoupá vzhůru, nikoli teplo jako takové. Krb, klasický radiátor nebo přímotop fungující na principu ohřevu vzduchu, zahřívá primárně vzduchové částice, čímž navozuje v interiéru pocit tepla. Jak bylo ale řečeno, infračervené záření pracuje na jiném principu. Jeho vlny procházejí vzduchem a prostorem a teprve po dopadu na předmět nebo osobu se přemění v tepelnou energii. Úplně na stejném principu fungují infrasauny.

Výhody infratopidel

Jednou z největších výhod sálavých panelů je menší spotřeba elektrického proudu. Jsou mnohem ekonomičtější než konvenční vytápění. Jde o zcela jinou technologii! Dále nepůsobí na vzduch, ale přímo na předměty, takže se dají využít i v prostorách, kde teplo jinak utíká tzv. pánubohu do oken. Jde o altány, garáže, dílny či terasy. Jsou rovněž mnohem zdravější, neboť nespalují vzduch v místnosti.

Štítky: ,

Autor příspěvku:

REALCITY je největším vydavatelstvím v ČR zaměřeném na realitní trh. Jeho produkty působí na českém trhu již od roku 2001, je provozovatelem portálu www.realcity.cz a specializuje se na periodika určená pro profesionály v oblasti nemovitostí. V České republice vydává celkem 2 regionální tituly. Od roku 2017 je součástí českého vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Google+