Pronajímatelé zbytečně riskují, a často prodělají

23.01.2019 /

Na pronájmy se v českém realitním rybníčku hledí jako na něco okrajového, kde se ty velké peníze zkrátka netočí. Že to není tak úplně pravda dokazuje strmý nárust zájmu o naše služby v rámci projektu Renta 365. Ten oslavil první rok na trhu a přesvědčil nás, že služba bezpečného a garantovaného příjmu z pronájmu má na realitním trhu obrovský potenciál, říká JUDr. Oldřich Platil, majitel realitní skupiny INSTINKT, která služby Renta 365 zastřešuje.

Trh s pronájmy v posledních letech nabírá obrátky, kam se posune v roce 2019?

Musím říci, že pronájmy se po dlouhých 30 letech konečně dostávají ke slovu a jejich podíl na retailovém realitním trhu výrazně stoupá. Je to dáno mnoha logickými aspekty. Češi mají zakořeněný pocit, že vlastnictví je jediná možná cesta a cíl zároveň, proto se dlouhá léta soustředili na spoření a nákup nemovitosti. Jenže dokud byla splátka hypotéky pod úrovní pronájmu a hypotéku dostal každý, nedávalo smysl bydlet ve vypůjčeném bytě. Pamatuji mnoho případů, kdy mladí lidé kupovali 2+kk na 100% úvěr přesto, že splátky byly na hraně jejich výdělku za pokladnou fast foodu. To dnes nepřichází v úvahu, byty výrazně podražily, hypotéky se vrací na logickou úroveň, banky detailněji prověřují klienty. A lidé více cestují, stěhují se za prací, nemají sami jasno, kde a v jakém počtu chtějí žít. Zde přichází pronájem na řadu jako jediné správné řešení.

Takže se majitelé bytů mohou těšit na dobrý rok?

Pouze Ti chytří. I z opačného hlediska je totiž trh stále v plenkách. Majitelé mnohdy nepřistupují k pronájmu jako k investiční komoditě, která jim má s minimem starostí přinést ideálně 5 – 7 % výnos. Místo toho do bytu nastěhují vyřazený nábytek z pozůstalosti, byt vyfotí mobilem a nabídku umístí na nějaký pochybný portál, kde hledají bydlení pouze Ti, které by nikdo jiný neubytoval.

Jak tedy dosáhnout soustavného pasivního příjmu a mít přitom jistotu, že se mi z bytu nestane hotel?

Je to jako se vším, buď vezmete do ruky francouzák a pustíte se do opravy rozbité karmy sami, nebo najdete na trhu někoho, kdo to dělá každý den od rána do večera. Sice obětujete pár korun, ale budete mít jistotu, že se večer v koupelně neudusíte. Tak je to i s pronájmy. V Renta 365 nabízíme našim klientům možnost pronajímat svůj byt způsobem, kdy jediná jejich činnost bude spočívat v kontrole, zdali jim dorazil na účet měsíční nájem. A ani to vlastně dělat nemusí, protože jim prostě přijde z našeho účtu a to vždy 5. dne v měsíci.

To zní solidně, na druhou stranu podobné služby už na trhu jsou, jak se od nich lišíte?

Máte pravdu, nicméně konkurenci lze zatím počítat na prstech jedné ruky. Některé podobné služby navíc vznikly motivovány úspěchem krátkodobých pronájmů přes Airbnb. Zkrátka, byt si od Vás pronajmou a dál s ním nakládají jako s ubytovnou. Vám sice chodí sjednaný nájem, ale riziko vedlejších potíží je poměrně velké. Takové služby Renta 365 vůbec neposkytuje. Byty pronajímáme vždy na rok a déle a majitelé vždy vědí, kdo v jejich bytě bydlí.

Garantovat nepřetržitou platbu nájmu pro Vás musí být finančně riskantní. Je známo, že platební morálka Čechů není nejlepší.

Jistě, pro spuštění takového projektu musíte mít slušné volné cashflow a v zádech bankovní garanci. Navíc jsme vyvinuli jedinečné know-how na výběr nájemce. Vzhledem k tomu, o jak velký majetek se jedná, přistupujeme k potencionálnímu nájemci jako k žadateli o úvěr. Prochází kontrolním systémem a v případě, že nám již na začátku lže, smlouvu neuzavřeme. Podobné nástroje jako banky používáme i v případě upomínání na platbu v prodlení. A musím říct, že paradoxně pozorujeme lepší platební morálku nájemců vůči silné obchodní společnosti než vůči samotnému majiteli bytu. Tam neplatiči počítají, že to nějak usmlouvají. To se jim u nás nepodaří i díky striktním smlouvám, které s nimi uzavíráme.

Jaký je tedy výhled Vaší společnosti na rok 2019?

Idea projektu je automatizace maxima procesů souvisejících s nájemním vztahem, kdy se majitel s nájemcem ani nemusejí potkat, přičemž majitel má svůj pasivní příjem a klidné spaní a nájemce není zbytečně obtěžován a cítí se v nájmu jako ve vlastním. Rádi bychom pokračovali v rychlém růstu a dostali se letos na vyšší stovky spravovaných nájemních vztahů. Lednová čísla naši snahu jen potvrzují.

JUDr. Oldřich Platil
majitel a jednatel realitní skupiny INSTINKT

Adresa: Rubešova 583/2, 120 00 Praha 2

Email: skoleni@rvicr.cz

Telefon: 603 188 588

Štítky: ,

Autor příspěvku:

REALCITY je největším vydavatelstvím v ČR zaměřeném na realitní trh. Jeho produkty působí na českém trhu již od roku 2001, je provozovatelem portálu www.realcity.cz a specializuje se na periodika určená pro profesionály v oblasti nemovitostí. V České republice vydává celkem 2 regionální tituly. Od roku 2017 je součástí českého vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Google+