Půjdou makléři ke zkouškám? Návrh zákona o realitním zprostředkování

08.02.2019 /

O novém realitním zákonu se hovoří už nějaký čas. Měl by přinést mnoho změn. Aktuálně jej schválila v lednu na svém zasedání Legislativní rada vlády. Regulace realitního trhu, kterou zákonodárci navrhují, je tak před schválením poslaneckou sněmovnou, tedy jen krůček k tomu, aby vstoupila v platnost. Pokud vše proběhne hladce, mohl by nový zákon platit od ledna roku 2020. S jakými změnami počítá?

Dne 21. ledna schválila Legislativní rada vlády na svém pravidelném zasedání návrh zákona o realitním zprostředkování. Změny, které by mohly nastat, se přímo dotknou převážně makléřů. Jak to?

Dnes je to tak, že zprostředkovat prodej či pronájem nemovitosti může prakticky kdokoli, kdo splňuje zákonem stanovené podmínky. Těmi je věk 18 let a čistý trestní rejstřík. Toto je třeba pro vydání příslušného živnostenského oprávnění. Odborné vzdělání v oboru ani absolvování odborné zkoušky nebylo do dneška třeba. Zákonodárci ovšem již roky bojují za to, aby tomu tak nebylo. Snaží se proto najít cestu, jak odbornost do zákonných podmínek zařadit.

Makléři nové podmínky vítají

Ačkoli by se mohlo zdát, že makléři jsou tím, kdo se vzdělání či zkouškám brání, není tomu úplně tak. Mnoho realitních makléřů by tyto nové povinnosti uvítalo a zkoušce se nebrání ani zpětně. Důvodem je negativní přístup veřejnosti k tomuto druhu podnikání, který vyplývá ze špatné zkušenosti s nekvalifikovaným přístupem některých makléřů nebo realitních kanceláří. Účinný boj dosud neexistuje. V oboru realit může působit skutečně téměř každý. S narůstající nespokojeností lidí, kteří se „spálili” a přišli tak o nemalé peníze, narůstá i špatné mínění o realitních službách, a lidé tak nezřídka volí cestu pronájmu či prodeje „na vlastní pěst”, tedy bez pomoci realitního odborníka.

Jaké změny by měl zákon přinést?

Kromě nutnosti čistého výpisu z rejstříku trestů a doloženého odborného vzdělání by makléř měl absolvovat také zkoušky odbornosti, doložit potřebnou praxi a také zajistit si povinné pojištění. Pokud bychom měli být konkrétnější, co se vzdělání týče, realitní činnost by podle nového zákona směly vykonávat osoby, které mají vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu v oblasti práva nebo v oblasti ekonomie či se zaměřením na finance nebo marketing a obchod, nebo v oblasti stavebnictví se zaměřením na stavitelství, případně přípravu a realizaci staveb. Možné je i odborné vysokoškolské vzdělání, které makléř získal studiem na vysoké škole nezařazeným do oblasti vzdělávání. Makléřem může být podle nových podmínek i absolvent vyššího odborného nebo středního vzdělání s maturitní zkouškou a 3 roky praxe v oboru.

Postačí i speciální kurzy?

V některých případech postačí i speciální kurz. V současné době existují na trhu akreditované kurzy, které začínajícím makléřům mohou pomoci pro jejich profesní růst. Podmínky lze tedy rovněž splnit prokázáním profesní kvalifikace pro činnost realitního zprostředkovatele.

Tříletá praxe zachrání nekvalifikované makléře

Pokud mají makléři dostatečnou prokazatelnou praxi tři a více let, měli by být z obliga. Postačí jim tedy prokázat tříletou praxi v oboru v nezávislém postavení dle § 420 občanského zákoníku, stejně relevantní je 3letá praxe v pracovněprávním vztahu, nebo doklad o uznání odborné kvalifikace podle zvláštního právního předpisu.

Lidé by se měli více zajímat o způsobilost makléře

Ať zákon vstoupí v platnost nebo ne, lidé, kteří si vybírají zastoupení makléře v realitní oblasti by si měli vybírat i podle toho, jakého vzdělání či kvalifikace makléř dosáhl nebo jak dlouho se v oboru pohybuje.

Štítky:

Autor příspěvku:

REALCITY je největším vydavatelstvím v ČR zaměřeném na realitní trh. Jeho produkty působí na českém trhu již od roku 2001, je provozovatelem portálu www.realcity.cz a specializuje se na periodika určená pro profesionály v oblasti nemovitostí. V České republice vydává celkem 2 regionální tituly. Od roku 2017 je součástí českého vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Google+