Češi jsou známí tím, že touží po vlastním bydlení. Důležité je pro 8 z 10 Čechů

25.02.2019 /

V oblasti pořizování vlastního domova patří Češi ke konzervativcům. Spíše než do pronájmu, i když má svá pozitiva, raději investují do vlastního bydlení. Vlastní bydlení před pořízením rodiny je důležité pro 8 z 10 mladých rodin. Jen třetina mladých si jej ale zvládne pořídit do tří let. A nyní jsou podmínky pro jeho získání ještě složitější.

Mladí počítají s investicí do vlastního bydlení

Přestože není pro mladé lidi bydlení ve vlastním až tak důležité jako v dřívějších dobách pro starší generace, i tak 8 z 10 mladých rodin, které ve svém zatím nebydlí, s investicí do nemovitostí počítá. Vyplynulo to z aktuálního výzkumu společnosti Ekonomické stavby, který probíhal na vzorku 1000 respondentů a provedla ho výzkumná agentura IPSOS.

Lidé spoléhají nejen na stavební spoření, ale i na rodinu

Dále z tohoto výzkumu vyplynulo, že polovina mladých rodin plánuje k dofinancování využít stavební spoření. Každý čtvrtý Čech pak zvažuje půjčku od rodiny.

Je poměrně logické, že o něco menší důležitost vlastního bydlení před založením rodiny cítí lidé v hlavním městě. Šlo o 71 %. Odborníci tento fakt vysvětlují tím, že ceny nemovitostí na realitním trhu v Praze a v dalších velkých městech jsou vysoké a pořízení bydlení v hlavním městě je jednoznačně nejdražší z celé republiky.

„Více než pětina Čechů platí za bydlení včetně energií měsíčně přes 10 000 korun. V Praze tuto částku hradí dokonce 42 % lidí. 5 % osob zde pak má výdaje vyšší než 20 000 Kč,“ potvrzuje David Mencl, ředitel Ekonomických staveb. Velikost plánované rodiny postoj Čechů k vlastnímu bydlení nijak zásadněji neovlivňuje.

Mladým se sen o vlastním bydlení vzdaluje

Průzkum také poukazuje na aktuální mínění mladých, kteří se domnívají, že se jim pořízení vlastního bydlení vzdaluje, a to nejen díky vysokým cenám nemovitostí, ale i zhoršené dostupnosti hypotečních úvěrů a stoupajícím úrokům. Toto si myslí polovina z věkové skupiny 18–26 let. Jen třetina mladých si přitom nemovitost plánuje pořídit do tří let. „I přesto, že si mladí vysoké náklady na bydlení včas uvědomují a šetří, je pro ně těžké získat finanční prostředky na nákup nemovitosti. Loňské zpřísnění podmínek pro získání hypotéky a neustále se zvyšující úroky jim bohužel situaci dále komplikují,“ říká odborník, a dále poukazuje na fakt, že právě tato věková skupina je se svým bydlením nejméně spokojena. Jen 43 % z nich, přičemž průměr za celou populaci je 54 %.

Štítky:

Autor příspěvku:

REALCITY je největším vydavatelstvím v ČR zaměřeném na realitní trh. Jeho produkty působí na českém trhu již od roku 2001, je provozovatelem portálu www.realcity.cz a specializuje se na periodika určená pro profesionály v oblasti nemovitostí. V České republice vydává celkem 2 regionální tituly. Od roku 2017 je součástí českého vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Google+