Jak získat hypotéku na družstevní byt?

07.03.2019 /

Družstevní byt je dnes možné financovat hypotékou, a to i přesto, že obvykle nelze použít družstevní byt jako zástavu pro hypoteční banku. Družstva totiž zřízení zástavního práva na „kupovaném“ bytu neumožňují. I tak ale existuje několik variant, jak si s hypotékou na družstevní byt poradit.

První možností je použít jako zástavu jinou nemovitost – a to jak nemovitost „kupujícího“, tak nemovitost například někoho z rodiny. Jiná nemovitost může sloužit jako zástava po celou dobu splácení hypotéky, případně je možné tuto nemovitost později vyměnit za kupovaný byt, pokud by v budoucnu došlo k převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví.

Pokud je už dopředu známé, že se byt bude v brzké době převádět do osobního vlastnictví, umožňují některé banky překlenout toto období pomocí dočasně nezajištěného úvěru. „Koupi“ družstevního bytu tak lze v tomto případě financovat bez nutnosti dávat do zástavy jinou nemovitost. Po dobu, kdy je byt ještě ve vlastnictví družstva, bývá úvěr s mírně vyšší úrokovou sazbou. Jakmile ale dojde k zapsání bytu do osobního vlastnictví, zřídí se k bytu zástavní právo a banka „překlopí“ úvěr do standardní hypotéky.

Třetí možnost je tu pro případ, že žádnou jinou nemovitost nemáme a ani neexistuje někdo blízký, kdo by mohl a chtěl naši hypotéku zajistit svojí nemovitostí. Zároveň v tomto případě není vyhlídka ani na brzký převod do osobního vlastnictví. Buď se prostě o převodu ani neuvažuje, nebo se družstvo ještě nerozhodlo. „I pro tyto případy dnes existuje komfortní řešení,“ říká Pavel Bultas ze společnosti HYPOASISTENT a dodává: „Některé banky, resp. stavební spořitelny, dnes mohou poskytnout úvěr na družstevní byt bez zajištění úvěru nemovitostí, a to ve výši i několika milionů korun.“ Maximální výše úvěru bývá limitovaná a úroková sazba je trochu vyšší než u klasické hypotéky, ale možnosti financování koupě družstevního bytu jsou výrazně lepší, než tomu v minulosti bylo.

I v případě, kdy kupujeme družstevní byt, je potřeba mít na paměti, že banky se budou ptát na výši a prokazatelnost našich příjmů. To platí totiž nezávisle na tom, jestli kupujeme byt do osobního vlastnictví, nebo se jedná o družstevní byt. Banky jsou povinné prověřovat, že žadatel o úvěr má dostatečné příjmy pro splácení. Jak vysoké příjmy tedy budeme pro získání hypotéky potřebovat? Výše všech našich úvěrů (včetně požadovaného úvěru) nesmí být vyšší, než devítinásobek našich čistých ročních příjmů a zároveň na měsíční splátky všech našich úvěrů lze vynaložit maximálně 45 % čistých měsíčních příjmů. Pokud o úvěr žádá více žadatelů zároveň (například manželé), příjmy se sčítají a limit musí splňovat dohromady.

Zdroj:
HYPOASISTENT s.r.o.
Sokolovská 55
186 00 Praha 8
Česká republika
Tel.: 222 982 557
www.hypoasistent.cz

Rostoucí ceny nemovitostí nutí lidi hledat levnější alternativy k vlastnickému bydlení. Jednou z možností je koupě družstevního bytu. V tomto případě se ale nejedná o koupi bytu v pravém slova smyslu, jedná se totiž pouze o převod členského podílu v bytovém družstvu. Byt zůstává v majetku družstva a „kupující“ se stane členem družstva, s čímž je spojeno nájemní právo ke konkrétnímu bytu.

Štítky: ,

Autor příspěvku:

REALCITY je největším vydavatelstvím v ČR zaměřeném na realitní trh. Jeho produkty působí na českém trhu již od roku 2001, je provozovatelem portálu www.realcity.cz a specializuje se na periodika určená pro profesionály v oblasti nemovitostí. V České republice vydává celkem 2 regionální tituly. Od roku 2017 je součástí českého vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Google+