Nástrahy společného bydlení. Sdílený byt prověří vztah od základu

08.03.2019 /

Jakmile se dva partneři rozhodnou pro společné bydlení, posouvají tím vztah o příčku výše. Často si přitom ale neuvědomí, že sdílený život v jednom bytě bude zároveň vážnou prověrkou jejich vzájemné tolerance, a ne každý pár tuto zkoušku ustojí. Romantické schůzky v parku plné něžných slovíček záhy vystřídají dohady o tom, kdo dneska vynese koš a proč vám byl naúčtován tak vysoký doplatek za elektřinu.

Pokud jste se doposud domnívali, že svůj protějšek dobře znáte, najednou vám spadnou růžové brýle a poznáte, jak jste se mýlili. Žena může najednou zjistit, že její rytíř neumí odnést špinavé ponožky k pračce, a muž bude možná zklamán, že i princezna dokáže pod vlivem stresu použít velmi nevybíravý slovník. Kromě vzájemného odhalování dosud netušených osobnostních rysů budete navíc vystaveni starostem všedního dne, které bude třeba řešit společnými silami. V první řadě to jsou finance. Ačkoli třeba žijete v cnostném přesvědčení, že na penězích nezáleží, určitě se neubráníte pocitu křivdy, když všechny účty budete platit ze svého a partner či partnerka bude jen utrácet za své koníčky. Časem také můžete společně čelit konfliktům například se sousedy nebo s pronajímatelem bytu. Máte na spor stejný názor a dokážete se podpořit?

Situace 1: Jeden se stěhuje k druhému

Jestliže má jeden z partnerů vlastní byt a nabídne druhému, aby se k němu nastěhoval, měl by přijmout fakt, že tu jsou teď doma oba. Postoj typu „tohle je přeci můj byt a já na něj platím hypotéku, tak tady budou platit moje pravidla,“ určitě nepovede k harmonickému vztahu. Na druhé straně přistěhovaná osoba by měla aspoň zpočátku respektovat fakt, že její protějšek byl dosud zvyklý na naprosté soukromí a dělal všechno po svém, takže není na místě hned volat řemeslníky, aby vytrhali ty strašné kachle z koupelny a nahradili to elegantní stěrkou, protože v tomhle se přeci nedá bydlet.

Situace 2: Hledáme nový společný byt

V případě, že jste dosud oba bydleli u rodičů a nyní se chcete nastěhovat „do svého“, nejspíš zapátráte mezi pronájmy. Žádat společně o hypotéku, pokud jste spolu ještě nějakou dobu nebydleli, je hodně riskantní. Podle statistik se totiž více než polovina párů žijících ve společné domácnosti rozejde ještě dřív, než se partneři stihnou vzít. Je proto bezpečnější vyzkoušet si společné bydlení nejprve „nanečisto“ v pronajatém bytě a teprve potom začít zvažovat významné finanční závazky.

Jak to zvládnout

Smiřte se s tím, že každý člověk je jiný a má jiné zvyky. Pokud vám něco vyloženě vadí, určitě si to nenechávejte pro sebe. Občasným konfliktům se ve vztazích vyhnout nedá.

Hned na začátku si ujasněte, jak si rozdělíte domácí práce a jakým způsobem povedete finance. Bude vám vyhovovat společná kasa, nebo raději vytvoříte jen menší fond na nezbytné platby a zbytek výplaty si každý nechá pro sebe?

Nevzdávejte se svých osobních zájmů a přátel jen proto, že už nebydlíte sami. Každý si někdy potřebuje vyhradit čas na sebe a druhý by to měl tolerovat. Společná domácnost má být přeci hnízdečkem lásky, nikoli vězením.

Jak vybrat lokalitu

Rozhodování o místě vašeho budoucího společného bydliště je první zatěžkávací zkouškou. Někomu vyhovuje ruch centra, jiný je duší venkovan a touží po klidu. Tyto preference je potřeba sladit, stejně jako se musí vzít v úvahu i dostupnost do práce.

Autor příspěvku:

REALCITY je největším vydavatelstvím v ČR zaměřeném na realitní trh. Jeho produkty působí na českém trhu již od roku 2001, je provozovatelem portálu www.realcity.cz a specializuje se na periodika určená pro profesionály v oblasti nemovitostí. V České republice vydává celkem 2 regionální tituly. Od roku 2017 je součástí českého vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Google+