I s domácím mazlíčkem se dá žít v čistém bytě. Co dělat, aby to tak bylo?

08.04.2019 /

Znáte to, pokud je doma kočka, pes nebo jiný chlupatý miláček, je to sice úžasné a většina majitelů těchto mazlíčků si to pochvaluje, ale víme, že to vyžaduje i jistou dávku energie vloženou do údržby domu. Jak se s tím vypořádat co nejlépe?

Nebezpečí 1: Špína z venku

Koupat nebo nekoupat? Tohle se mezi chovateli řeší často. Pokud je zvíře špinavé z venku, není asi o čem mluvit. Co se pravidelného mytí týče, určitě je dobré zvíře jednou za čas umýt, i když špína není vidět na jeho srsti. Další otázkou je šampon. Je známo, že časté mytí šamponem zvířatům moc neprospívá. A to ani tím speciálním, určeným právě pro ně. Může způsobit podráždění a vysušení jejich pokožky, a ta se pak stává náchylnou k plísním, vyrážkám a jiným kožním problémům.
Náš tip: Po procházce se psem jej můžete utřít tlapky speciálními vlhčenými ubrousky. V nutném případě ho lze osprchovat v čisté vodě. Pokud na tlapky použijete přeci jen speciální šampon, ředí se 1:10. Takovým roztokem psí nohy osprejujte a opláchněte. Šamponovou lázeň byste svému čtyřnohému příteli měli dopřát maximálně jednou za měsíc.

Nebezpečí 2: ze vzduchu

Obecně se ví, že srst a odumřelá zvířecí pokožka v kombinaci s roztoči, prachem a plísněmi mohou vyvolat alergickou reakci i u lidí. A to i u těch, kteří do této chvíle alergiemi netrpěli. Jak se alergie pozná? Typickými příznaky této přecitlivělosti jsou oteklé sliznice, pálení v očích, vyrážky, podrážděný nos a krk. Jak tomu předejít?

Jednak je třeba se co nejlépe starat o své mazlíčky (časté venčení, čištění i kartáčování), pak je tu ale i čištění ovzduší. Právě zde se totiž většina alergenů drží nejdéle. Jednoduchým a vysoce účinným řešením jsou čističky vzduchu. Peníze, které za ně vydáte, se vám vrátí v podobě zdravého a neškodného vzduchu.

Nebezpečí 3: chlupy

Chlupy se u mazlíčků řeší nejčastěji. Jejich množství můžete významně snížit pravidelným kartáčováním zvířecí srsti. Pokud se jich chcete zbavit úplně, je třeba si pořídit kvalitní vysavač se speciálními funkcemi, které jsou na sběr chlupů jako dělané. Ty opravdu kvalitní dokážou kromě chlupů zbavit domácnost i většiny roztočů.

Jak čistit domov

Nezapomínejte ani na drobné organismy, které zvířata mohou zavléct do vaší domácnosti. U koček je největší hrozbou toxoplazmóza, u psů to mohou být paraziti jako škrkavka, srdnatka apod. Jak zamezit tomu, aby tito cizopasníci ohrozili naše zdraví? Je potřeba otřít zvířeti po příchodu domů z venku tlapky i tlamičku. Minimálně jednou týdně myjte doma podlahu, vyperte pelíšek a očistěte hračky i nábytek, který zvířata používají. Prodávají se k tomu speciální přípravky, které jsou šetrné nejen k našemu zdraví, ale i ke zvířatům. Jako další je třeba pravidelně dávat psovi či kočičce odčervovací tablety.

Štítky: ,

Autor příspěvku:

REALCITY je největším vydavatelstvím v ČR zaměřeném na realitní trh. Jeho produkty působí na českém trhu již od roku 2001, je provozovatelem portálu www.realcity.cz a specializuje se na periodika určená pro profesionály v oblasti nemovitostí. V České republice vydává celkem 2 regionální tituly. Od roku 2017 je součástí českého vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Google+