Postavit si dům na hypotéku může být hračka i noční můra

03.05.2019 /

Jarní počasí přímo vybízí k tomu pořídit si vlastní bydlení v domečku se zahrádkou. Kde na to ale vzít, jaké jsou podmínky pro získání hypotéky? Pokud uvažujete o koupi pozemku a stavbě domu, nezapomeňte se dobře připravit.

Na co si dát pozor u koupě pozemku?

Než podepíšete kupní smlouvu na pozemek, zkontrolujte si, že se jedná o pozemek, na kterém můžete postavit takový typ domu, jaký plánujete. Pozemek může být územním plánem určen k jiným účelům, než je výstavba rodinných domů. Důležitá je i informace o možné zastavitelnosti. To vše zjistíte na stavebním úřadě. Neméně důležité je zkontrolovat si bezproblémovost přístupu ke kupovanému pozemku, tedy aby byl pozemek připojen na veřejnou příjezdovou komunikaci. Dobré je ověřit si také možnost připojení na inženýrské sítě. V katastru nemovitostí v neposlední řadě nezapomeňte zkontrolovat, jestli na pozemku neváznou cizí zástavní práva, věcná břemena nebo jiná omezení.

Jakou hypotéku budeme potřebovat?

Pokud již máme vlastní stavební pozemek, stačí jen připravit projekt a rozpočet a hypotéku můžeme schvalovat. Pokud ale ještě řešíme koupi pozemku a projekt tak ještě zdaleka nemáme, bude potřeba vzít si hypoteční úvěry dva. Úvěry musí být u stejné banky, protože na pozemku bude zástava k hypotéce na pozemek a jiná banka by pro hypotéku na výstavbu nechtěla vzít do zástavy stejnou nemovitost. „Už od začátku je proto důležité zajímat se nejen o nejlepší podmínky hypotéky pro koupi pozemku, ale také o to, zdali tato banka umí dobře financovat pozdější výstavbu. To už totiž každá banka nezvládne,“ říká Anna Kendíková, hypoteční specialistka ze společnosti HYPOASISTENT.

Pokud si budete brát hypotéku nejdříve na koupi pozemku a následně na výstavbu, nezapomeňte si ověřit, na jakou maximální výši úvěru v součtu dosáhnete. Stále platí limit pro potřebný příjem: maximální výše součtu všech měsíčních splátek je 45 % z vašeho čistého měsíčního příjmu a zároveň součet všech vašich úvěrů nesmí překročit 9násobek čistého ročního příjmu.

Při žádosti o hypotéku je dále dobré počítat s určitou rezervou, kterou pak ve finále nemusíte využít. Vždy je však jednodušší nevyčerpat celou hypotéku než následně žádat o novou. Navyšování hypotéky totiž není možné. Ceny materiálů se zvyšují a často se stává, že se v průběhu výstavby rozhodnete použít kvalitnější a dražší materiály.

Hypotéku můžete samozřejmě využít nejenom na hrubou stavbu, ale součástí je i vyhotovení vnitřků, včetně sanity, obkladů, stěn, vymalování a podobně. Hypotékou je možné financovat už samotný projekt, kuchyňskou linku včetně spotřebičů, vestavěné skříně nebo i na plot a úpravu zahrady. Zkrátka vše, co je pevně spojeno s rodinným domem či pozemkem.

Kdy dostaneme peníze z banky?

Samotné čerpání hypotéky se již dávno neprovádí proti fakturám od jednotlivých dodavatelů. Peníze vám banka zašle na vámi určený účet a následně odhadce banky zkontroluje, že jste peníze do nemovitosti řádně investovali. Banka uvolňuje peníze postupně – na základě aktuální hodnoty nemovitosti. „Některé banky vám uvolní do začátku ještě až 500 000 Kč navíc, jiné jsou schopné čerpat až 20 % nad aktuální zástavní hodnotu,“ dodává Anna Kendíková z HYPOASISTENT. Zpočátku se hodnota domu rychle navyšuje, avšak, když se dělají některé práce uvnitř domu, hodnota roste jen velmi pomalu. S tím je dobré dopředu počítat. V případě nutnosti je možné vypomoct si s aktuální hodnotou pomocí jiné nemovitosti do zástavy. Tu je později možné z úvěru vyvázat. Po dokončení celé stavby je potřeba bance doložit kolaudaci nebo oznámení o dokončení stavby.

Kolik nám banka půjčí?

V dnešní době je standardem 80% hypotéka, tedy banka poskytne až 80 % zástavní hodnoty nemovitosti a vy investujete svých 20 %. O kousek dražší jsou hypotéky na 90 %. Výše se počítá z hodnoty nemovitosti, kterou stanový odhadce banky. Neznamená to tedy, že pokud pozemek koupíte za 1 000 000 Kč a postavíte za 2 000 000 Kč, bude automaticky hodnota 3 000 000 Kč. Odhadce musí zhodnotit mnoho faktorů ovlivňujících cenu.

V dnešní době jsou stále moderní dřevostavby. I s tímto si banky umí poradit. Do zástavy dáte pozemek, doložíte smlouvu o dílo a banky vám poskytnou dočasně nezajištěnou hypotéku na stavbu až do výše 90 % hypotéky. Zbylých 10 % vám odešlou poté, co stavba bude téměř dokončena. V tomto případě se dokládá smlouva o dílo a banka uvolňuje peníze proti fakturám.

HYPOASISTENT

Značka HYPOASISTENT vznikla v roce 2010 jakožto prémiová značka v oboru hypotečního financování. Klienti i obchodní partneři oceňují zejména odbornost a profesionalitu makléřského týmu, který má více než 15 let zkušeností s financováním rezidenčních nemovitostí.

HYPOASISTENT je dnes oceňovanou makléřskou společností specializující se na oblast hypotečního financování pro českou i zahraniční klientelu a na hypoteční servis pro klienty developerských projektů.

HYPOASISTENT je smluvním partnerem všech hypotečních bank a spolupracuje i se stavebními spořitelnami. Díky tomu může klientům nabídnout zcela objektivní srovnání hypoték jednotlivých bank a představit optimální varianty financování.

Zdroj:
HYPOASISTENT s.r.o.
Sokolovská 55
186 00 Praha 8
Česká republika
Tel.: 222 982 557
www.hypoasistent.cz

Štítky:

Autor příspěvku:

REALCITY je největším vydavatelstvím v ČR zaměřeném na realitní trh. Jeho produkty působí na českém trhu již od roku 2001, je provozovatelem portálu www.realcity.cz a specializuje se na periodika určená pro profesionály v oblasti nemovitostí. V České republice vydává celkem 2 regionální tituly. Od roku 2017 je součástí českého vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Google+