Prověřujeme nemovitost. Kde najít potřebné informace?

30.05.2019 /

Rozhodli jste se, že koupíte nemovitost a vydali se hledat na realitních serverech tu pravou. Pokud se vám některý inzerát zamlouvá, určitě by bylo skvělé si nemovitost ještě před koupí trochu „proklepnout“. A to i v případě, že jej nabízí realitní kancelář nebo nějaký makléř. Kde najdete potřebné informace, když se nemůžete nebo nechcete vypravit přímo na místo a zjišťovat si fakta v terénu?

Katastr nemovitostí je základ

Jedním z prvních míst, kam byste se měli vypravit „on-line“, je web katastrálního úřadu, který spravuje Český úřad zeměměřičský a katastrální. On-line do něj můžete nahlížet už bez mála deset let. Takže nejde o nějakou novinku. Ale věřte, že vám hodně ulehčí život i práci. Dnešní verze je navíc uživatelsky přívětivější a nahlížení je rychlejší. Tedy dosáhlo se i v tomto směru řady inovací. Předně zde zjistíte majitele nemovitosti a zda na nemovitosti vázne nějaké zástavní právo. Trochu se jen musíte zorientovat. Patrně vám také chvilku zabere, než najdete číslo parcely, pokud není v inzerátu napsané. Zjistíte tam také, pod který katastrální úřad spadá hledaná nemovitost nebo třeba i ceníky za služby poskytované na katastrálních úřadech. To pro případ, že byste se přeci jen vydali na osobní obhlídku.

Nemusíte mít strach

Informace lze také získat s pomocí nejrůznějších aplikací. Ty však je dobré porovnat s informacemi uvedenými v katastru nemovitostí. Tam se nemusíte bát, že by bylo uvedeno něco špatně, neboť jde o zákonem stanovenou instituci, která zajišťuje správu katastru nemovitostí zahrnující zápisy věcných práv a dalších služeb. Stačí navštívit stránku: nahlizenidokn.cuzk.cz. Připravte se na to, že některé informace nejsou zdarma. Je na vás, zda za ně zaplatíte či nikoli.

Co najdete v nahlížení do katastru nemovitostí?

Na těchto stránkách najdete jednak údaje o vlastnictví parcel, staveb, bytů nebo nebytových prostor, pak také informace o stavu řízení založených na katastrálním pracovišti pro účely zápisu vlastnických a jiných práv, nebo pro účely potvrzování geometrických plánů.

Pokud si chcete ověřit pouze majitele nemovitosti, stačí zajít na stránky iKatastr.cz a zadat hledanou adresu. Je to o něco rychlejší než hledat v katastru nemovitostí. Nemovitost si také můžete najít i s pomocí čísla popisného, pokud jej znáte. I to je možná rychlejší v aplikacích. Věcná břemena je určitě lepší kontrolovat přímo v katastru. Klidně v online verzi.

Další aplikace a jejich využití

Dnešní doba nabízí i další možnosti. Pokud máte chytrý telefon, využijete jistě nějaké aplikace, která vám informace nabídne. Kromě zmíněné aplikace iKatastr, která je propojena s webem iKatastr.cz a poskytuje z něj informace, jsou tu i další. Dálkový přístup je jednou z nich. Po registraci je aplikace, která umožňuje získat elektronickou podobu dokumentů z katastru nemovitostí registrovaným subjektům. Další aplikací je například Veřejný dálkový přístup RUIAN, kde najdete i zajímavá technická data, např. datum dokončení stavby, počet bytů, zastavěnou a podlahovou plochu, obestavěný prostor, počet podlaží a vchodů, druh svislé nosné konstrukce, informace o napojení stavby na jednotlivé inženýrské sítě a způsobu vytápění a informace o vybavení stavby výtahem.

Autor příspěvku:

REALCITY je největším vydavatelstvím v ČR zaměřeném na realitní trh. Jeho produkty působí na českém trhu již od roku 2001, je provozovatelem portálu www.realcity.cz a specializuje se na periodika určená pro profesionály v oblasti nemovitostí. V České republice vydává celkem 2 regionální tituly. Od roku 2017 je součástí českého vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Google+