Jaké registry dlužníků existují?

13.06.2019 /

Už jste si někdy půjčovali peníze od některé banky, případně online u nebankovních společností? Pokud ano, tak jistě víte, že se jedná o vcelku rutinní a mnohdy i neskutečně rychlou záležitost. U většiny společností je situace při realizaci úvěru totožná. Poskytovatel si vás nejprve prověří a následně případně poskytne deklarovanou částku. Prověření si možná ani nevšimnete, ale vězte, že si vaši bonitu dokonale proklepne. Vždyť i v jeho zájmu je, abyste dokázali peníze splácet včas a on neměl případně trable. Nehledě na to, že se jedná o jeho povinnost. Novela zákona o půjčkách v tomto ohledu mluví jednoznačně. Asi nejčastějším typem prověřování bonity potenciálních klientů patří bezesporu vyhledávání v některém z registrů dlužníků. Jaké tedy dnes existují registry a jak dlouho trvá zápis v nich? Čtěte dál, všechno vám prozradíme.

BRKI pro banky

Bankovní registr klientských informací označovaný jako BRKI je určen prakticky výhradně pro bankovní domy. Právě ony si zjišťují v tomto registru potřebné informace o potenciálních klientech. Ono informování je ale oboustranné. I žadatel o půjčku si může zjistit svou aktuální situaci, co se bonity týče. Bankovní registry sdružuje veškerá data týkající se úvěrů, kontokorentů či platebních karet. Zápis v bankovním registru klientských informací trvá celkem 4 roky. Pokud nedokončíte žádost o úvěr nebo ji stáhnete, budete tady vedeni 1 rok. Výpis stojí několik set korun.

NRKI pro nebankovní půjčky

Aktuálně už neexistuje ani půjčka bez nahlížení do registru v nebankovním sektoru. Také nebankovní společnosti mají povinnost zjišťovat si bonitu žadatelů o půjčku. Učiní tak nejčastěji v nebankovním registru klientských informací. Ten je označován jako NRKI. Z hlediska principu fungování se jedná o totožnou záležitost jako BRKI. Také jste v registru v případě nesplácené půjčky vedení po dobu 4 let. Jenom u nevyřízených či nedokončených žádostí se dob zápisu mění. Nejedná se o 1 rok, ale pouze o 6 měsíců. O výpis si samozřejmě lze požádat, nicméně také vás bude stát peníze.

SOLUS pojímá i jiné dlužníky

Oba dva předchozí registry dlužníků zahrnovaly pouze lidi, kteří nespláceli bankovní nebo nebankovní půjčky. Solus, tedy Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům je na tom poněkud jinak. Zápis v něm získáte i tehdy pokud nesplatíte třeba inkaso. Půjčka na ruku bez účtu v něm zahrnuta třeba není, ale tady se zase dostáváte do obrovského rizika lichvy. Jestliže dvakrát za sebou neuhradíte smluvenou částku, pak se vaše jméno v Solusu automaticky objeví. Délka záznamu je u tohoto registru stanovena na 3 roky. Na předčasné vymazání v případě obnovené schopnosti splácet a platební morálky zapomeňte.

Štítky: ,

Autor příspěvku:

REALCITY je největším vydavatelstvím v ČR zaměřeném na realitní trh. Jeho produkty působí na českém trhu již od roku 2001, je provozovatelem portálu www.realcity.cz a specializuje se na periodika určená pro profesionály v oblasti nemovitostí. V České republice vydává celkem 2 regionální tituly. Od roku 2017 je součástí českého vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Google+