Nová Zelená úsporám. Jak získat dotace na zelenou střechu?

08.07.2019 /

O programu Zelená úsporám jsme psali již vícekrát. Dnes se zaměříme na dotace směrované na střechu vašeho domu. Zelená střecha má mnoho výhod a začíná se postupně vyskytovat i u nás. Jde o účinné opatření v rámci životního prostředí. Proč byste o ní měli uvažovat a na co se připravit? Co dělat, abyste od státu na zelenou střechu dostali nějaké finance?

Proč zatravněné střechy

Důvodů, proč jsou zatravněné střechy in, je celá řada. Tyto „zelené“ střechy mají důležité vlastnosti, které se projevují nejen v domě jako takovém, ale i v jeho okolí. Za zmínku rozhodně stojí fakt, že zlepšují mikroklima. Také snižují náklady na vytápění, omezují hluk a celkově zlepšují tepelnou izolaci. Mezi další výhody patří i optimalizace zadržování vody a její následné využití. Co nadchne všechny, nejvíce však alergiky, je fakt, že snižují množství částic prachu a oxidu uhličitého v ovzduší. To všechno jsou důvody, proč se stát výstavbu podobných střech pomůže finančně dotovat. Kolik dostanete? Je to vlastně jednoduchý počet. Za každý metr čtvereční dostanete v rámci programu Nová Zelená úsporám 500 Kč.

Podmínky pro zelenou střechu

Mnohým z vás se jistě teď honí v hlavě myšlenka, jak lze z normální střechy udělat zelenou. A zda to vůbec z každé střechy lze. Odpověď zní, že to lze, neboť každá střecha se dá zatravnit. Ideální podmínky jsou samozřejmě v případě, že střecha je plochá se sklonem do 5°. Pokud se jedná o střechu s velkým sklonem, musí substrát být zajištěný proti sesuvu. A to je v podstatě celé.

Jaká střecha je ta nej

Chcete-li vytvořit nejlepší podmínky pro zelenou střechu, je dobré myslet na to předem. Zejména, pokud teprve plánujete stavbu. Vhodná je jednoplášťová střešní konstrukce. Konstrukce střechy je od konstrukce zatravnění střechy oddělená dělicí, dilatační a ochrannou vrstvou proti prorůstání kořínků. Vlastní vegetační vrstvu pak tvoří drenážní vrstva. Ta je variabilní. Pak je tu filtrační vrstva, kterou tvoří zpravidla syntetická textilie nebo třeba minerální rohože. Následuje hydroakumulační vrstva tvořená např. rašelinou, a nakonec vrchní vegetační vrstva.

Dotace se dávají nyní, možná až do roku 2021. Informace je dobré sledovat na webu www.novazelenausporam.cz. Pro každý rok mohou platit jiné podmínky. Realizaci střechy si můžete zadat na klíč u odborné firmy. Je dobré si ověřit, zda je certifikovaná a splňuje podmínky dotace.

Zelená střecha je částečně nebo zcela pokrytá střecha vegetací a půdou, případně pěstebním substrátem vysazovaným nad hydroizolační membránu. Může obsahovat i další vrstvy, jako kořenovou bariéru, odvodnění a zavlažování.

Co na zelené střeše poroste

Otázkou zejména pro ženy je, co si na zelenou střechu zasadit za rostliny. Volba záleží především na únosnosti střechy. K tomu slouží přesné parametry a pravidla. Při únosnosti 60–300 kg/m² lze využít mechy a koberce trávy, pro které je vhodná tloušťka substrátu 3–6 cm. Určitě stojí za zmínku i trvalky, skalničky nebo plazivé a suché rostliny, které zvládnou ty nejextrémnější podmínky, které na střeše panují. Střídají se tu teploty, je tu sucho a v zimě mráz. I tímto úhlem pohledu je dobré se dívat.

Tyto zmíněné rostliny potřebují tloušťku substrátu 15–20 cm. Opravdovou zahrádku lze realizovat na střešních konstrukcích, které mají únosnost až 1000 kg/m². Tam je možné použít zeminu v tloušťce 1 až 1,3 m, která je vhodná pro vytvoření zahrady s použitím květin, keřů a nízkých stromů. Střechu tedy můžete nejen zatravnit, ale přidat jí i rekreační a obytnou funkci. Může simulovat malou zahrádku pro pěstování květin a zeleniny, která vám dosud chyběla, šířit vůni a stát se ideálním místem vašeho letního odpočinku.

Autor příspěvku:

REALCITY je největším vydavatelstvím v ČR zaměřeném na realitní trh. Jeho produkty působí na českém trhu již od roku 2001, je provozovatelem portálu www.realcity.cz a specializuje se na periodika určená pro profesionály v oblasti nemovitostí. V České republice vydává celkem 2 regionální tituly. Od roku 2017 je součástí českého vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Google+