Proč je fajn bydlet v Brně?

07.08.2019 /

Léto je v plném proudu a my jsme se místo ukázky našich inzerátů rozhodli raději prokázat na datech, která jsou veřejně k dispozici, proč je vlastně Brno tak skvělé místo na život. Proč je to tady tak super?

V Brně to žije!

Pamatujete doby, kdy jste v létě vyšli na náměstí Svobody a byli jste tam jedinou osobou? Dnes už se to zdá nereálné, ale opravdu to bylo možno 10 let zpátky zažít. V Brně to dnes už žije, a to hned z několika důvodů.

Ačkoliv má západní kultura problém s populačním růstem, v Brně se nám tento problém vyhýbá. Od roku 2007 jsme neustále v přirozeném přírůstku, tedy rodí se nám více občanů, než kolik jich umírá. Za poslední rok populace v Brně vyrostla o 3 % a to z poloviny právě díky novorozencům a z druhé poloviny díky nově přistěhovaným obyvatelům. A s větším počtem obyvatel nadále roste i poptávka po pronájmech, kterou už dávno neřídí studentské pronájmy, jako tomu bylo 10 let zpátky.

Rozjel se i společenský život. Již několikrát brněnské bary vyhrály první místo v celostátních soutěžích. Před deseti lety byl termín „burgr“ téměř sprostým slovem v hodnotě 30 Kč včetně kečupu a tatarky. Dnes se místní bary a restaurace předbíhají, kdo přinese lepší kulinářský zážitek. Počet zajímavých restaurací s novými pochoutkami z celého světa se neustále rozšiřuje, kulinářství i nočního života v Brně si všimly i slavné americké noviny The New York Times nebo britský The Guardian. Náměstí Svobody nebo Jakubské náměstí a jejich okolí pulzují životem a v létě je těžké odolat možnosti posedět s vychlazeným pivkem na chodníku. Sami jsme některým z těchto podniků pomohli se dostat na brněnské ulice a máme radost z toho, jak se jim vede.

Daří se i kultuře, Brňané si oblíbili divadlo i koncerty. Město si toho všímá a výdaje na kulturu máme ze všech významných měst v ČR nejvyšší – 3 600 Kč na osobu ročně, dvojnásobek než třeba Praha. Což je ale pro pestrost života v Brně dobře.

Jsme čisté a bezpečné město

Pamatujete ještě na prašné štěrkové parkoviště na Moravském náměstí? Už je dávno minulostí. Centrum města se i přes střídání vlád různých barev dostalo k obnově svých veřejných prostranství, auta nahradili chodci a cyklisti, štěrk a prach nahradily náměstíčka, sochy a vysázené stromy. Po ulicích se dnes povaluje mnohem méně odpadu a to, co spotřebováváme doma, začínáme čím dál více třídit. Počet recyklačních kontejnerů vzrostl v Brně za posledních 10 let více než trojnásobně a až 21 % odpadu Brňané dnes separují. Za poslední dekádu je to prakticky dvojnásobné zlepšení.

Naučili jsme se také lépe hospodařit s vodou, spotřeba na osobu je v Brně nejnižší za celou dobu měření, tedy 107 litrů na osobu denně. Takže záloha 500 Kč na vodu měsíčně pro dvě osoby by vám pořád mohla vystačit, i když ceny rostou.

To ale není vše, dle dostupných statistk za posledních 10 let prudce klesl počet trestných činů, a nové podniky v Brně už nestraší zájemci o výpalné. Stejně tak řidiči v Brně jezdí opatrněji, počet dopravních nehod ročně klesl téměř na třetinu oproti situaci před deseti lety. No a šance na dožití vysokého věku se i díky kvalitnímu zdravotnictví také neustále zvyšuje – oproti stavu z roku 2009 se průměrně dožíváme o dva a půl roku více.

Máme se tady dobře

Ano, víme, nic není dokonalé a vždy je možno si na něco postěžovat. Prodejní ceny bytů i jejich nájmy nám prudce vzrostly. Pro mnohé rodiny je dnes těžší najít si bydlení než kdy jindy. Ale i na tyto problémy se chystají řešení. My a další mladé a šikovné realitní kanceláře se zase snažíme zpříjemnit život všem, kteří chtějí prodávat, kupovat nebo pronajímat byty, a i když žádné oficiální statistiky neexistují, cítíme i my, že se to daří a více lidí naše služby oceňuje a považuje za prospěšné.

Objektivně to vypadá, že si v Brně žijeme nejlépe, jak to kdy bylo možné. Mohli bychom pokračovat statistikami, jak vzrostla průměrná mzda o 50 procent, že máme rekordně nízkou nezaměstnanost, nebo výrazně více spoluobčanů podniká, že výkon brněnské ekonomiky dosahuje 140 % HDP průměru celé Evropské unie (a možná i proto tady máme byty stejně drahé jako v Německu), ale máme pocit, že i sami cítíte, že v Brně se prostě žije dobře. A dle posledního průzkumu města Brna to potvrdilo i 8 z 10 občanů, kteří tvrdí, že se z Brna neplánují nikdy odstěhovat. Smůla Praho!

HOME Hunters

„Protože věříme, že v realitách se dá být úspěšný, i pokud člověk jedná poctivě a chová se k ostatním férově.“

Jedna z TOP 5 realitních kanceláří v Brně, co do kvality práce a spokojenosti klientů. Společnost postavená na hodnotách férovosti, naslouchání, držení slova a inovací – učí své makléře zajímat se o klienty a najít jim vždy to nejvýhodnější řešení jejich situace na míru. Posouvají technické limity, jako první na světě prodali byt za bitcoiny. Kromě běžných realitních služeb se specializují i na komerční prostory v centru a bytové domy.

HOME Hunters, s.r.o.
Rašínova 2, 602 00 Brno
tel.: +420 608 150 100
kovac@homehunters.cz
www.homehunters.cz

Autor příspěvku:

REALCITY je největším vydavatelstvím v ČR zaměřeném na realitní trh. Jeho produkty působí na českém trhu již od roku 2001, je provozovatelem portálu www.realcity.cz a specializuje se na periodika určená pro profesionály v oblasti nemovitostí. V České republice vydává celkem 2 regionální tituly. Od roku 2017 je součástí českého vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Google+