Co dělat, když sám na hypotéku nedosáhnu?

12.09.2019 /

Získat hypotéku nemusí být vůbec snadné a občas se zdá, jako by se proti vám všechny banky spikly. Banky totiž musí ze zákona důkladně prověřovat dostatečnost a stabilitu vašich příjmů a dodržovat další pravidla. Řídí se navíc přísnými doporučeními České národní banky. Tato doporučení sice zatím nejsou pro banky právně závazná, ale i tak jsou v naprosté většině případů dodržovaná.

„Z praktických zkušeností víme, že banky posuzují každý případ individuálně. Když klient nesplní přísné limity, může banka přihlédnout k dalším parametrům daného úvěru, například zohlední více vlastních prostředků, odůvodněný předpoklad zvýšení příjmů v budoucnosti, stabilitu zaměstnání a podobně. Naopak negativní záznam v registru může udělení výjimky zcela zabránit,“ uvádí Pavel Bultas ze společnosti HYPOASISTENT s tím, že obecné pravidlo na aplikaci výjimek neexistuje. Dobrou zprávou je, že i v téhle, na první pohled prekérní situaci, existují možnosti, jak hypotéku získat. „Zájemci o hypotéku ale budou muset třeba trochu slevit ze svých nároků, či požádat o pomoc někoho z blízkých,“ dodává Pavel Bultas.

Požádejte o radu odborníka

Když na hypotéku nedosáhnete v jedné bance, neházejte hned flintu do žita. Ještě to totiž neznamená, že úvěr nezískáte jinde a třeba i za výhodnějších podmínek. Na trhu existuje mnoho bank a každá má svoji vlastní metodiku a vlastní pravidla. „Zkušený hypoteční specialista dokáže rychle posoudit, jestli pro vás nenabízí lepší řešení jiná banka, případně jestli neexistuje jiný vhodný produkt, který vám hypoteční financování vyřeší,“ říká Pavel Bultas z HYPOASISTENT.

Žádejte o úvěr společně

Jestliže sami nemáte šanci splnit limity pro získání hypotéky, a přesto se nechcete vzdát vlastního bydlení, sežeňte si někoho, kdo se s vámi o hypotéku podělí. Takzvaným spoludlužníkem může být kdokoli, kdo má vlastní prokazatelný příjem a splňuje pravidla pro získání úvěru. Osoby v důchodu banky obvykle neakceptují, hypotéku je totiž potřeba splatit do konce očekávaného produktivního věku. Příjmy všech žadatelů se sčítají, a tím pádem se zvýší šance na získání hypotečního úvěru. Jako spoludlužník pak může vystupovat například druh, sourozenec, nebo jiná blízká osoba. Některé banky umožňují počítat splatnost podle mladšího žadatele, díky čemuž mohou pomoci i rodiče. Pokud se v budoucnu příjem hlavního žadatele zvýší, je možné příjem bance znovu prokázat a požádat o vyvázání spolužadatele z úvěru.

Požádejte o pomoc rodinu

Jestliže nemáte potřebnou desetinu z ceny nemovitosti k získání hypotéky, vyzkoušejte štědrost vašich příbuzných či známých. Nedostatek vlastních zdrojů můžete vyřešit i pomocí další nemovitosti, kterou nabídnete bance do zástavy. Do zástavy je ale potřeba dát bance celou nemovitost, i když chybějící částce odpovídá jen část nemovitosti. Po určité době splácení (většinou když se poměr jistiny hypotéky k hodnotě zajištění první nemovitosti dostane na 80 nebo 90 %) je možné požádat banku o vyvázání druhé nemovitosti ze zástavy.

Příklad:

Mladí manželé si chtějí koupit byt za čtyři miliony korun. Banka jim nabídla hypotéku na 80 % hodnoty nemovitosti s nízkou sazbou nebo na 90 % hodnoty s vyšší sazbou. Mladí však nemají žádné úspory, proto využijí nabídky rodičů, kteří dají do zástavy svůj byt v hodnotě pět milionů korun a banka manželům dá hypotéku s nízkou úrokovou sazbou. Jakmile manželé splatí potřebnou část hypotéky, požádají banku o uvolnění bytu rodičů ze zástavy. Toto řešení však představuje do doby vyvázání druhé nemovitosti pro rodiče riziko – pokud by hypotéka nebyla řádně splácena.

HYPOASISTENT s.r.o.
Sokolovská 55
186 00 Praha 8
Česká republika
Tel.: 222 982 557
www.hypoasistent.cz

Štítky:

Autor příspěvku:

REALCITY je největším vydavatelstvím v ČR zaměřeném na realitní trh. Jeho produkty působí na českém trhu již od roku 2001, je provozovatelem portálu www.realcity.cz a specializuje se na periodika určená pro profesionály v oblasti nemovitostí. V České republice vydává celkem 2 regionální tituly. Od roku 2017 je součástí českého vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Google+