Domácí dezinfekce pro vaše ruce

02.04.2020 /

Díky propuknutí pandemie koronaviru vzrostla poptávka po dezinfekčních prostředcích. Dezinfikují se domovy, ale i naše ruce. A díky tomu i rapidně vzrostly prodeje antibakteriálních gelů na ruce. V obchodech jsou ale obtížně k sehnání. Jak si tedy pomoci podomácku, abyste přečkali tuto dobu ve zdraví a pohodě?

Ano! I podomácku vyrobený dezinfekční prostředek spolehlivě zabere a zabije bakterie. Přesto je nejdůležitější a na prvním místě v rámci obrany proti šíření virů a bakterií správné mytí rukou horkou vodou a mýdlem.

Jak dlouho si mýt ruce?

Není mytí jako mytí. Což asi tušíte. Záleží na důkladnosti i na čase. Jak dlouho je tedy třeba si ruce mýt, abyste se zbavili všech bakterií? Uvádí se doba alespoň 20 sekund. I tak jistě potvrdíte, že není možné stále tento postup dělat a dělat ho všude, například na cestách. Proto jsou tu pomocníci, kteří nám usnadní situaci. Můžete si takové vyrobit doma i z poměrně běžně dostupných ingrediencí.

Pomocník na cesty

Malá lahvička s dezinfekčním prostředkem, který si snadno vyrobíte ze čtyř ingrediencí, vám poskytne dostatečnou ochranu třeba na cestách. Budete potřebovat alkohol (isopropylalkohol), aloe vera gel, 10 kapek esenciálního oleje (levandule, čajovník…) a malou lahvičku s rozprašovačem.

Návod

Návod je vlastně velmi jednoduchý. Naplňte lahvičku do dvou třetin alkoholem. Ale pozor! Měl by být alespoň 60procentní. Alkohol je v tomto směru aktivní složkou. Pokud by se jednalo o méně než 60procentní, pak účinnost vašeho dezinfekčního prostředku významně klesá. Přidat můžete v podstatě jakýkoli esenciální olej. Uvedené výše mají antibakteriální účinky a krásně voní.

Aloe vera

Proč aloe vera? Asi jeden díl na tři díly alkoholu z vašeho dezinfekčního prostředku by měl tvořit gel aloe vera. Je to proto, že pak roztok bude jemnější a šetrnější ke kůži. Lépe je ale méně než více. Pak by mohlo dojít ke zředění. Odborníci na bakterie se shodují, že směs by se měla nechat uležet. A to po dobu 72 hodin.

Pár rad závěrem

Při používání domácího dezinfekčního prostředku však postupujte opatrně a dodržujte základní bezpečnostní pravidla: nevystavujte například ruce otevřenému ohni. Vždy také nejprve zkuste na svých rukou, zda přípravek dobře snášíte a kůže není podrážděná.

Štítky: ,

Autor příspěvku:

REALCITY je největším vydavatelstvím v ČR zaměřeném na realitní trh. Jeho produkty působí na českém trhu již od roku 2001, je provozovatelem portálu www.realcity.cz a specializuje se na periodika určená pro profesionály v oblasti nemovitostí. V České republice vydává celkem 2 regionální tituly. Od roku 2017 je součástí českého vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Google+