Prodej nemovitosti. Kdy je prodávající osvobozen od daně?

11.05.2020 /

Prodali jste svou nemovitost a zajímá vás, jaké daně na vás čekají? Některým se dá za určitých okolností vyhnout. Kterým a v jakých případech? Jaký je rozdíl mezi daní z příjmu z prodeje nemovitosti a daní z nemovitosti? Kterou z těchto daní nemusíte řešit? Na tyto a další otázky se vám budeme snažit jasně a srozumitelně odpovědět.

Prodej nemovitosti ovšem znamená příjem. A jako takový podléhá dani z příjmů. I v tomto případě ji každý platit nemusí. Uvedeme si několik příkladů, kdy se platbě této daně vyhnete.

Daň z příjmu z prodeje nemovitosti

Podmínky, za jakých jsme povinni zaplatit daň z příjmu, jsou detailně popsané v § 4 a v § 10 zákona o daních z příjmů. U prodeje nemovitosti je ovšem možné najít mnoho případů, kdy bude váš příjem od daně z příjmu osvobozen. Například pokud nemovitost vlastníte minimálně 5 let. Dalším případem je minimálně 2leté bydliště v prodávané nemovitosti. Osvobozeni od daně budete i v případě převodu členských práv k družstevnímu bytu, při využití získaných peněz pro uspokojení vlastní bytové potřeby nebo v případě dědictví. Nyní si řekněme něco bližšího k jednotlivým případům.

Kdy daň zaplatíte

V případě, že výše uvedené podmínky pro osvobození od daně nesplňujete, pak jste povinni státu příjem přiznat a také jej zdanit. Vše se děje v rámci řádného podání daňového přiznání za rok, ve kterém je nemovitost prodána. Přesněji řečeno do 30. března následujícího roku po prodeji nemovitosti. Tento rok je trochu odlišný. Pokud jste prodali nemovitost minulý rok, díky pandemii koronaviru mají možnost fyzické osoby podat daňové přiznání až do středy 1. 7. 2020. Budete k tomu potřebovat formulář pro přiznání k dani z příjmů fyzických osob.

Příjmy a výdaje podle § 10 je třeba uvést v Příloze 2 formuláře pro přiznání k dani z příjmů fyzických osob. V případě, že peníze využijete na pořízení vlastního bydlení, uvedete jako výdaj proti příjmu z prodeje nemovitosti zaplacenou kupní cenu nové nemovitosti. Daň z příjmu se platí pouze z případného kladného rozdílu, který vznikne. Stejně tak nebudete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti, když tuto nemovitost prodáte se ztrátou. Do výdajů je možné započítat i náklady spojené s prodejem nemovitosti.

Autor příspěvku:

REALCITY je největším vydavatelstvím v ČR zaměřeném na realitní trh. Jeho produkty působí na českém trhu již od roku 2001, je provozovatelem portálu www.realcity.cz a specializuje se na periodika určená pro profesionály v oblasti nemovitostí. V České republice vydává celkem 2 regionální tituly. Od roku 2017 je součástí českého vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Google+