Co dokáží obklady a dlažby? Kuchyň jako designový skvost

15.05.2020 /

Nejen spotřebiče a správně zvolený styl, ale především dlažba a obklady rozhodnou o tom, zda máte doma kuchyň s velkým K, nebo místnost, která ničím významným nezaujme. Krása se neskrývá jen ve skvělé funkčnosti, ale také ve vzhledu jako takovém. Volbou obkladů a dlažby podle nejnovějších trendů dokážete tuto místnost povznést nad všechny ostatní. A jistě se shodneme na tom, že kuchyň zůstává místem nezměněným po celá desetiletí. Tak proč to hned napoprvé neudělat pořádně?

Zvolte si svůj styl

Než se pustíte do výběru obkladů, ujasněte si, jaký styl se vám líbí. Cítíte se dobře v barvami hýřící secesi? Nebo upřednostňujete bytelnost a tradiční řemeslnou poctivost venkovského stylu? Možná ale preferujete spíše jednoduchost a strohost moderního minimalismu. Odpověď v podobě vhodných obkladů najdete pro každý styl. Na trhu jsou k dispozici jak dekorativní a retro série, tak i rustikální či selské dlažby, které v mnoha případech velice věrně napodobují přírodní dřevo, kámen či terakotu. V kurzu je rovněž i patina, velkoformátové či kalibrované obklady. Ty prostoru kuchyně propůjčí čisté linie a rozehrají krásnou hru světel a stínů.

Funkčnost a praktičnost

Ano, jak jsme zmínili, i funkčnost hraje nejen v kuchyni svou zásadní roli. O praktičnosti nemluvě. Je tedy třeba přemýšlet a volit podle toho. Tady je na místě se informovat přímo v prodejně o jednotlivých materiálech a jejich údržbě a volit podle toho, co vám vyhovuje. Třeba kalibrovaný velkoformátový obklad se udržuje mnohem lépe než malé rustikální kachlíčky s nepravidelnými okraji a spárami o šířce 3–4 mm. To samé potvrzují odborníci i o hladkém povrchu při srovnání s tím plastickým. To, co je v kurzu, nemusí vždy vyhovovat vašim nárokům. 3D obklady jsou toho důkazem. Je to trend současné doby, a co se designu týče, určitě vaši kuchyň povznesou do výšin. Hodí se ovšem více do obytných prostor než úplně za dřez nebo sporák.

Jak si vybrat správný formát

Formát hraje v dnešní nabídce rovněž prim. Čtvercové obklady ustupují obdélníkovým. Stále populárnější jsou také hexagony nebo dokonce ovály, kosočtverce či tvary listů. A nutno říci, že i z jednobarevného obkladu jde s jejich pomocí vytvořit neuvěřitelné dílo hodné obdivu.

Aktuální trendy a hity

Chcete držet krok s trendy? Pak se nechte vést. Správnou volbou jsou jednoznačně 3D obklady. Kalibrované obklady, které jsou hitem letošní sezony, svou jemnou kresbou hravě navodí plastický efekt. Výborně a nadčasově zapůsobí obzvláště v kombinaci se dřevem, sklem a kovem. Připravte si ovšem větší obnos peněz, nepatří k těm nejlevnějším. Ale chtěli jste přece něco výjimečného, nebo ne? A za to si občas stojí připlatit.

Pro nadšence retro klasiky

Retro nevyjde z módy snad nikdy. Dekorativní retro obklady vypadají v moderních prostorách stejně dokonale jako v těch historických. Inspiraci můžete hledat klidně v dobách minulých. Renesance nebo secese je přitom klasika. Nevěříte? Jen si to představte. Držte se pouze jednoho pravidla: méně je více. Ale to vy už dobře víte.

Pro milovníky Provence

Patříte k romantickým duším? Pak vás jistě nadchne venkovský styl á la Provence. Držet byste se měli světlých tónů barev. Do takové kuchyně se ideálně hodí dlažba imitující dřevo. Nebojte se využít i dekoračních obkladů. Vhodné jsou zejména květinové vzory. Z takové kuchyně sálá rodinné teplo. Proto jí určitě neuškodí dekorační předměty i drobnosti, které navodí útulnou atmosféru.

Autor příspěvku:

GRAPHIC DESIGNER s dlouholetou zkušeností, znalostí a dovedností v oboru grafické tvorby, DTP, produkce a markentingové komunikace.

Google+